Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 10 grudnia 2014 r., sygn. I SA/Po 695/14
Dnia 10 grudnia 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Sędziowie Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz Protokolant: st. sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 grudnia 2014 roku sprawy ze skargi A s.c. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za czerwiec 2004 r. oddala skargę
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej w P., decyzją z [...], utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w A. z [...] określającą " Y. Spółka cywilna G. S. i Z. P." (w skrócie: "Spółka", "Y.", "Skarżąca") zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za czerwiec 2004 r., zmienioną - w wyniku dokonania wymiaru uzupełniającego - decyzją tego organu z [...]. Organy nie uznały prawa Spółki do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT wystawionych przez "X." Sp. z o.o. w B. O/C. dotyczących zakupu paliwa. W toku postępowania ustalono bowiem, że spółka będącą wystawcą faktur w rzeczywistości nie istniała, a jej nazwa służyła M. G. (prezesowi tej spółki i jedynemu członkowi jej zarządu) do firmowania osobistej działalności polegającej na wystawianiu faktur mających dokumentować, m.in. czynności wprowadzania do obrotu paliwa niewiadomego pochodzenia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, po rozpatrzeniu skargi Spółki na powyższą decyzję, wyrokiem z 25 lutego 2010 r., sygn. akt I SA/Po 1450/08, uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z [...]. W motywach orzeczenia Sąd stwierdził, że organy podatkowe nie ustaliły w sposób właściwy stanu faktycznego sprawy, czym naruszyły art. 122, art. 187 § 1 i art. 191 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.; obecnie: tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm. - w skrócie: "O.p.").
Po ponownym rozpoznaniu sprawy, Dyrektor Izby Skarbowej w P. decyzją z [...], nr [...], utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji.