Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 6 kwietnia 2023 r., sygn. II SA/Gd 740/22

Budowlane prawo

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Asesor WSA Wojciech Wycichowski Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski po rozpoznaniu w dniu 6 kwietnia 2023 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi W. M. na decyzję Wojewody Pomorskiego z dnia 30 czerwca 2022 r. nr WI-I.7840.3.52.2022.ZK w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę.

Uzasadnienie

W. M. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Wojewody Pomorskiego z 30 czerwca 2022 r., nr WI I.7840.3.52.2022.ZK, którą utrzymano w mocy decyzję Starosty Puckiego z dnia 18 stycznia 2022 r., nr AB.6740.204.2021.LC, o odmowie zatwierdzenia projektu budowlanego oraz udzielenia pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego na terenie działki o numerze [...] w S., jednostka ewidencyjna [...], obręb ewidencyjny – [...].

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym

i prawnym:

W dniu 1 marca 2021 r. do Starosty Puckiego wpłynął wniosek W. M. o pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego, zbiornika szczelnego na ścieki sanitarne o pojemności 10.00 m3 oraz studni głębinowej indywidualnego ujęcia wody o wydajności 3m3 na dobę o głębokości do 30 m, na terenie działki o numerze [...] w S., jednostka ewidencyjna [...], obręb ewidencyjny – [...].

Pismem z 30 kwietnia 2021 r., na wezwanie organu, skarżący uzupełnił wniosek poprzez wskazanie danych pełnomocnika oraz załączenie oświadczenia projektanta.

Postanowieniem z 24 czerwca 2021 r. Starosta Pucki nałożył na inwestora obowiązek usunięcia braków i nieścisłości, które stwierdzono podczas sprawdzania przedłożonego wraz z wnioskiem projektu budowlanego w następującym zakresie:

I) projekt zagospodarowania terenu (w skrócie "p.z.t.") należy sporządzić na kopii aktualnej mapy zasadniczej, która powinna obejmować obszar otaczający teren inwestycji w pasie co najmniej 30 m - § 8 ust. 3 rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego w związku z § 4 i § 5 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie; należy uzupełnić oryginał mapy do celów projektowych (zgodnie z § 6. 1. rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie) o elementy stanowiące treść mapy zasadniczej łącznie z granicami władania (własności) nieruchomości (działek), która powinna zawierać: opracowane geodezyjnie linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu, linie zabudowy oraz osie ulic, dróg itp., jeżeli zostały ustalone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, usytuowanie zieleni wysokiej ze wskazaniem pomników przyrody, usytuowanie innych obiektów i szczegółów wskazanych przez projektanta, zgodnie z celem wykonywanej pracy (mapa załączona do projektu zawiera wklejone, zeskanowane pieczątki z mapy dla celów projektowych oraz ma zasłonięty obszar zasięgu opracowania poniżej 30 m);

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00