Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 22 grudnia 2022 r., sygn. I SA/Po 375/22

Nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Wolna - Kubicka Asesor sądowy Robert Talaga Protokolant: starszy sekretarz sądowy Marta Ziewińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 08 grudnia 2022 r. sprawy ze skargi I. S. i K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia 3 marca 2022 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zatwierdzenia podziału nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 9 listopada 2021 r. Dyrektor Zarządu Geodezji i [...] Miejskiego G. działając na wniosek I. i K. S. (dalej: wnioskodawcy, skarżący) odmówił zatwierdzenia podziału nieruchomości położonej w P., oznaczonej: obręb [...], ark. mapy [...] działka [...], zapisanej w księdze wieczystej [...] jako własność skarżących.

W uzasadnieniu decyzji wyjaśniono, że postępowanie o podział ww. nieruchomości, zostało wszczęte w dniu 09 września 2021 r. z wniosku jej właścicieli. Wnioskodawcy żądali dokonania podziału nieruchomości niezależnie od ustaleń planu miejscowego, w trybie art. 95 pkt 7 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2021 r., poz. 1899 - dalej: "u.g.n."), w celu wydzielenia działki budowlanej, niezbędnej do korzystania z budynku mieszkalnego.

Organ zwrócił uwagę, że art. 95 u.g.n. stanowi wyjątek od zasady, że podział nieruchomości zgodnie z art. 93 tej ustawy musi być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (dalej: "m.p.z.p."). Stanowi on zamknięty katalog celów, których osiągnięcie usprawiedliwiać może odstąpienie od tej zasady. Ma on charakter lex specialis, zatem przypadki w nim określone należy interpretować ściśle. Oznacza to, że podział w trybie art. 95 pkt 7 u.g.n. jest możliwy jedynie wtedy, gdy istnieje konieczność wydzielenia działki budowlanej dla posadowionego budynku mieszkalnego z nieruchomości, której dotychczasowe przeznaczenie lub sposób zagospodarowania uniemożliwiał prawidłowe i racjonalne korzystanie z tego budynku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00