Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 11 marca 2022 r., sygn. II SA/Gl 1445/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Artur Żurawik (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski, Asesor WSA Aneta Majowska, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 11 marca 2022 r. sprawy ze skargi B. M. i J. M. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku-Białej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie negatywnego zaopiniowania projektu podziału nieruchomości 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Wójta Gminy G. z dnia [...] r. nr [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku-Białej na rzecz skarżących solidarnie kwotę 614 (sześćset czternaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wójt Gminy G. postanowieniem z dnia [...] r., znak [...], działając na podstawie art. 123 §1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (obecnie j.t. Dz. U. z 2021 r., poz. 735 ze zm., dalej – k.p.a.) oraz art. 93 ust. 1 i 5 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (obecnie j.t. Dz. U. z 2021 r., poz. 1899 ze zm. - dalej u.g.n.), po rozpatrzeniu wniosku B.M. i J.M. (dalej: strony, skarżący), negatywnie zaopiniował podział parceli 1., obręb G., której współwłaścicielami są wnioskodawcy we wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej.
W uzasadnieniu wskazano m. in., że celem podziału jest wydzielenie parceli A pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną oraz parceli B pod poszerzenie działki 2.. Zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi G., zatwierdzonego uchwałą Rady Gminy w G. Nr [...] z dnia [...] r. w sprawie: miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi G. (Dz. Urz. Woj. Śląskiego z [...] r., Nr [...], poz. [...] ze zm.) proponowane do wydzielenia parcele A i B położone są w terenach mieszkalnictwa w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej wraz z usługami, infrastrukturą techniczną oraz parkingami, niezbędnymi do ich funkcjonowania (symbol planu – TMN 2). Ustalono, że dla terenu oznaczonego symbolem TMN 2 jest możliwość dokonywania podziałów na działki budowlane, przy zachowaniu minimalnej powierzchni 1000 m. Podział nie jest dopuszczalny, jeżeli projektowane do wydzielenia działki gruntu nie mają dostępu do drogi publicznej. Proponowana do wydzielenia parcela A nie przylega bezpośrednio całą swoją szerokością do drogi publicznej, a jedynie jej częścią - wąskim odcinkiem, który ma spełniać rolę dojazdu. Szerokość tej części parceli, wydzielanej parceli A, wynosi około 3,5 m i nie jest wystarczająca, by można ją uznać za spełnienie warunku o dostępności do drogi publicznej. Stosownie do § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury dnia z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2019 r., poz. 1065 z późn. zm. – dalej: w.t.), do budynku i urządzeń z nim związanych należy zapewnić dojście i dojazd umożliwiający dostęp do drogi publicznej, odpowiednie do przeznaczenia i sposobu ich użytkowania oraz wymagań ochrony przeciwpożarowej, określonych w przepisach odrębnych. Zgodnie z § 14 ust. 2 w.t. dopuszcza się zastosowanie dojścia i dojazdu do działek budowlanych w postaci ciągu pieszo-jezdnego pod warunkiem, że ma on szerokość nie mniejszą niż 5 m. Tak więc w tym przypadku wydzielana parcela A, przy braku odpowiedniej szerokości dojazdu, nie ma dostępu do drogi publicznej. Proponowana do wydzielenia parcela B o pow. 0,0583 ha, zgodnie z wnioskiem właścicieli, ma służyć poszerzeniu parceli 2.. Wydzielenie parceli B na poszerzenie parceli 2. nie ma w rozpatrywanej sprawie racjonalnych przesłanek. Parcela 2., będąca własnością wnioskodawców, jest parcelą o użytku "dr"", jej szerokość jest wystarczająca by spełniać rolę drogi wewnętrznej zapewniającej przylegającym parcelom dostęp do drogi publicznej, a poszerzenie jej o parcelę B w takim kształcie nie spełni celu podanego we wniosku. Parcela ta jest położona w terenie mieszkalnictwa w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej (symbol planu TMN 2) i nie spełnia warunku minimalnej powierzchni 1000 m działki określonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right