Wyrok WSA w Opolu z dnia 28 grudnia 2022 r., sygn. I SA/Op 295/22
Prawo miejscowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Łozowska Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Gocki (spr.) Sędzia WSA Aleksandra Sędkowska Protokolant Starszy inspektor sądowy Maria Żymańczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 grudnia 2022 r. sprawy ze skargi Wojewody Opolskiego na uchwałę Rady Miejskiej w Ozimku z dnia 30 maja 2022 r., nr XLVII/439/22 w przedmiocie ustalenia wysokości ceny za usługę komunalną o charakterze użyteczności publicznej w zakresie odprowadzania wód opadowych lub roztopowych stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały.
Uzasadnienie
Uchwałą z dnia z dnia 30 maja 2022 r. Nr XLVII/439/22 w sprawie ustalenia wysokości ceny za usługę komunalną o charakterze użyteczności publicznej w zakresie odprowadzania wód opadowych lub roztopowych, podjętą na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2022r. poz. 559 zwanej dalej w skrócie: "u.s.g.") oraz art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1996r. o gospodarce komunalnej (Dz.U. z 2021r. poz. 679 zwanej dalej w skrócie: "u.g.k.") Rada Miejska w Ozimku ustaliła w § 1 cenę za usługę komunalną o charakterze użyteczności publicznej w zakresie odprowadzania wód opadowych lub roztopowych na terenie miasta i gminy Ozimek, świadczoną przez P. Sp. z o.o. w A. w wysokości: 3,35 zł/m3 + 8% VAT = 3,62 zł/m3. (opublikowana została w Dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego z dnia 7 lipca 2022 r. pod pozycją 2027).
Uchwała ta stała się przedmiotem skargi Wojewody Opolskiego (dalej jak skarżący), który to działając na podstawie art. 93 ust. 1 u.s.g. wniósł o stwierdzenie jej nieważności z powodu istotnego naruszenia prawa oraz o przyznanie należnych kosztów według norm przepisanych.
W skardze wskazano, że w uzasadnieniu do przedmiotowej uchwały Rada Miejska w Ozimku ( dalej jako organ) wskazała, że w związku z wprowadzeniem ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. prawo wodne wystąpiła konieczność naliczania opłat odpowiadających ilości wód odprowadzonych do rzek zgodnie z pozwoleniami wodnoprawnymi z terenów utwardzonych i z zadaszonych obiektów budowlanych. Dalej wyjaśniono, że środki uzyskane z opłaty przeznaczone będą m in. na pokrycie opłat za usługi wodne do Wód Polskich, jak również na utrzymanie sieci kanalizacji deszczowej. Wskazano jednocześnie, że jedną ze zmiennych jest współczynnik średniej rocznej sumy opadów z wielolecia, która służy do obliczenia wartości ceny za usługę komunalną o charakterze użyteczności publicznej w zakresie odbierania wód opadowych lub roztopowych na terenie miasta i gminy Ozimek świadczonych przez P. sp. z o.o. W związku z faktem obniżenia wskaźnika średniej rocznej sumy opadów z wielolecia dla rejonu miejscowości Ozimek przekazywanego przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB z Warszawy o 15%, a także z uwagi na konieczność zwaloryzowania przychodów na pokrycie kosztów o wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych o 5,1 %, konieczne było zaktualizowanie stawki za usługę komunalną odprowadzania wód opadowych lub roztopowych na terenie Gminy Ozimek. Rada Miejska wyjaśniła również, że stawkę ustalono na podstawie kalkulacji P. sp. z o.o.