Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 29 listopada 2022 r., sygn. II SA/Bk 654/19

Budowlane prawo; Planowanie przestrzenne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Elżbieta Lemańska, Sędziowie sędzia WSA Grzegorz Dudar (spr.), sędzia WSA Małgorzata Roleder, Protokolant sekretarz sądowy Natalia Paulina Janowicz, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 29 listopada 2022 r. sprawy ze skargi M. M. i A. M. na decyzję Wojewody P. z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu 15 października 2018 r. firma P. Sp. z o.o. (dalej powoływana jako "inwestor"), zwróciła się do Starosty Powiatu B. z wnioskiem o pozwolenie na budowę budynku magazynowo-produkcyjnego z częścią biurowo-socjalną, z instalacjami doziemnymi: kanalizacją sanitarną, elektroenergetyczną, linią oświetlenia terenu, instalacją gazową wewnętrzną i zagospodarowaniem terenu, zlokalizowanych na działkach nr geod. [...] i [...] w I., gm. J. Do wniosku o pozwolenie na budowę inwestor dołączył oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością o nr geod. [...] i [...] w I., gm. J. na cele budowlane, pod rygorem odpowiedzialności karnej, oraz cztery egzemplarze projektu budowlanego zgodnie z wymogiem art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2018 r. poz. 1202 ze zm., dalej jako: "p.b.").

W toku postępowania, w dniu 27 listopada 2018 r., do Starosty wpłynęło pismo A. i M. M. (dalej powoływani także jako: "skarżący"), stanowiące sprzeciw przeciwko Wójtowi Gminy J. odnośnie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego części I. - W. z terenu objętego planem zagospodarowania z lipca 2015 r. jako terenu pod budowę budynków jednorodzinnych na budownictwo przemysłowe jako tereny 1UPS i 2UPS. Pismo zawierało szereg zastrzeżeń dot. dokonanej planem zmiany dopuszczalnej zabudowy objętego nim terenu, jak również samego procesu przygotowania i uchwalanie planu zagospodarowania przestrzennego. Jednocześnie, w powyższym piśmie skarżący wnieśli o wstrzymanie rozbudowy do czasu rozstrzygnięcia zarzutów zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, informując o zawiadomieniu prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00