Wyrok WSA w Krakowie z dnia 14 października 2022 r., sygn. III SA/Kr 731/22
Pomoc społeczna
|Dnia 14 października 2022 r. | Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Janusz Kasprzycki Sędziowie: WSA Tadeusz Kiełkowski WSA Katarzyna Marasek-Zybura (spr.) po rozpoznaniu w dniu 14 października 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Krakowie sprawy ze skargi E. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia 17 lutego 2022 r. nr SKO-NP-4115-756/21 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 17 lutego 2022 r. znak: SKO-NP.-4115-756/21, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Nowym Sączu, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 i § 2a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 735, dalej: k.p.a.) oraz art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 111; dalej: u.ś.r.) utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Biecza z dnia 12 listopada 2021 r. znak: ŚRFA.001407.5212.24.2021 o odmowie przyznania E. J. (dalej: skarżąca) świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej wnioskowanego w związku z koniecznością sprawowania opieki nad matką Ł. J.
Powyższe decyzje zostały wydane w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Skarżąca złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką. Z przedłożonego Orzeczenia o Stopniu Niepełnosprawności z dnia 26 lutego 2020 r., wydanego przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w G. wynika, że matka skarżącej legitymuje się znacznym stopniem niepełnosprawności wydanym na stałe, niepełnosprawność istnieje u niej od 70. roku życia, natomiast ustalony stopień istnieje od 3 lutego 2020 r.
W obszernym uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji przytoczył treść regulacji ustawy o świadczeniach rodzinnych warunkujących uprawnienie do świadczenia pielęgnacyjnego oraz wskazał, że z zebranego materiału dowodowego, w tym z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego wynika, że skarżąca nie podejmuje zatrudniania lub innej pracy zarobkowej i faktycznie sprawuje opiekę nad niepełnosprawną w stopniu znacznym matką, która z racji wieku i stanu zdrowia wymaga pomocy i wsparcia. Zakres opieki obejmuje pomoc w takich czynnościach jak: kąpiel, mycie głowy, przygotowanie posiłków, podawanie leków, mierzenie poziomu cukru i ciśnienia, w zależności od samopoczucia wymaga pomocy przy ubieraniu się. Nadto nie jest zdolna do prowadzenia gospodarstwa domowego i wykonywania takich czynności jak: sprzątanie, pranie, robienie zakupów gotowanie, ogrzewanie domu. Wskazaną opiekę i pomoc świadczy skarżąca, która, jak ustalił organ, nie jest jedyna osobą zobowiązaną do alimentacji na rzecz matki. Ma ona jeszcze troje rodzeństwa - brata S. J., który mieszka w K., pracuje dorywczo, utrzymuje kontakt telefoniczny, T. J., który mieszka W., Z., który pracuje dorywczo, K. M., która mieszka w B. i pomaga córce w wychowaniu dzieci. Z wskazanych względów osoby te nie uczestniczą w opiece nad matką i nie wspomagają ją finansowo.