Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 30 maja 2022 r., sygn. III SA/Kr 222/22

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Makuch Sędziowie: SWSA Katarzyna Marasek-Zybura (spr.) ASR WSA Marta Kisielowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 30 maja 2022 r. sprawy ze skargi K. Ż. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] 2021 r. sygn. akt [...] w sprawie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 3 grudnia 2021 r. sygn. akt: [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 735, dalej: k.p.a.) oraz art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 2220 z późn. zm., dalej: u.ś.r.), po rozpoznaniu odwołania K. Ż. (dalej: skarżąca), od decyzji Wójta Gminy z dnia [...] 2021 r. znak [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad matką M. O., utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

Powyższe decyzje zapadły w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Zaskarżoną decyzją, po ponownym rozpoznaniu sprawy, organ l instancji odmówił przyznania skarżącej świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad matką M. O., legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, w którym wskazano, że nie da się ustalić daty powstania niepełnosprawności (stopień niepełnosprawności datuje się na 25 lipca 2019 r.). W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ pomocowy wskazał, że M. O. mieszka samotnie, jest wdową, ma 76 lat i wymaga pomocy osób trzecich. Opiekę nad nią sprawuje skarżąca, która przyjeżdża kilka razy dziennie i wykonuje następujące czynności: sprzątanie domu, gotowanie, pranie, palenie w piecu, przygotowywanie posiłków, zakup leków oraz zapewnienie dostępu do lekarzy. Organ uznał, iż brak jest podstaw do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, ponieważ nie da się ustalić daty powstania niepełnosprawności (art. 17 ust. 1b ustawy).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00