Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 13 września 2022 r., sygn. III SA/Kr 409/22

Pomoc społeczna

|Sygn. akt III SA/Kr 409/22 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 13 września 2022 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tadeusz Kiełkowski Sędziowie: WSA Hanna Knysiak-Sudyka WSA Katarzyna Marasek-Zybura (spr.) po rozpoznaniu w dniu 13 września 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi B. Ż. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia 31 grudnia 2021 r. znak SKO-NP-4115-688/21 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 31 grudnia 2021 r. znak: SKO-NP-4115-688/21 Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Nowym Sączu, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 i § 2a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 735, dalej: k.p.a.) oraz art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 111; dalej: u.ś.r.) utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy G. z dnia 14 października 2021 r. znak: DŚR.5231.164.SP.10.2021 o odmowie przyznania B. Ż. (dalej: skarżąca), świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Powyższa decyzja została wydana w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.

Skarżąca złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawną matką S. P.

Na podstawie oświadczenia skarżącej, organ ustalił, że skarżąca nie podejmuje zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej z powodu sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką, która legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z dnia 14 listopada 2012 r., wydanym bezterminowo. Jak wynika z treści ww. orzeczenia, nie da się ustalić od kiedy powstała niepełnosprawność.

Z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego wynika, że S. P. utrzymuje się z emerytury wraz z dodatkiem pielęgnacyjnym, mieszka z synem Z., który obecnie pracuje w W. (przyjeżdża do domu dwa razy w miesiącu). Matka skarżącej jest osobą trwale niepełnosprawną w stopniu znacznym z powodu schorzeń neurologicznych, schorzeń ruchu i somatycznych. Niedowidzi, jest po operacji zaćmy jednego oka, porusza się po domu z trudem ale samodzielnie. W 2009 r. przeszła udar. Jak ustalił organ, S. P. ma czworo dzieci. Syn Z. P. pracuje, prowadzi gospodarstwo rolne, nadużywa alkoholu, nie zapewnia matce odpowiedniej opieki. Córka M. C. mieszka w L., pracuje zawodowo, prowadzi gospodarstwo rolne i opiekuje się niepełnosprawną córką. Syn A. P. mieszka w K., również pracuje zawodowo w systemie zmianowym. Ww. przyjeżdżają rzadko, głównie na święta. Bezpośrednią opiekę sprawuje córka B. Ż., która w listopadzie 2019 r. zrezygnowała z pracy zawodowej i podjęła opiekę nad matką. Skarżąca jest u matki codziennie, czasem dwa razy dziennie w zależności od potrzeby, średnio spędza z matką 7-8 godzin dziennie. Zajmuje się prowadzeniem całego domu. Sprząta, pierze raz w tygodniu, opłaca rachunki, załatwia leki i wizyty lekarskie, pomaga w kąpieli.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00