Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 19 stycznia 2022 r., sygn. II SA/Go 852/21

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Staniszewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Pauter Sędzia WSA Michał Ruszyński po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 19 stycznia 2022 r. sprawy ze skargi M.J. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie nakazu wstrzymania robót budowlanych uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r., [...].

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] sierpnia 2021 r. nr [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (dalej jako - PINB) na podstawie art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (DZ.U. z 2020 r. poz. 1333, dalej jako - p.b.) i art. 123 kpa nakazał inwestorowi - M.J. wstrzymać roboty budowlane prowadzone przy budowie zbiornika bezodpływowego trzykomorowego na nieczystości ciekłe (V=2,25 m3) w miejscowości [...] (działka ewid. Nr [...]), z powodu wykonywania robót bez wymaganego zgłoszenia. Organ poinformował, że inwestor może złożyć wniosek o legalizację obiektu budowlanego w terminie 30 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia. W celu uzyskania decyzji legalizacyjnej obiektu budowlanego, po uprzednim spełnieniu obowiązku przedłożenia dokumentów legalizacyjnych, niezbędne będzie wniesienie opłaty legalizacyjnej w wysokości 5000 zł ( art. 29 ust. 1 pkt 6 p.b.).

W uzasadnieniu postanowienia organ wskazał, że podczas kontroli legalności zbiornika na nieczystości ciekłe na nieruchomości położonej w miejscowości [...] przeprowadzonej w dniu [...] maja 20121 r. ustalono, że zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe jest trzykomorowy, wykonany jest z kręgów betonowych o średnicy wewnętrznej 0,8 m z obmurówką ceglaną; wysokość każdej komory wynosi 1,5 m, całkowita pojemność wynosi 2,25 m3. Zbiorniki przykryte są płytami betonowymi na łącznej powierzchni 1,60 x 3,03 m. W górnej części jednej z komór zamocowano rurę PCV, którą zrzucany jest nadmiar ścieków do pobliskiej rzeki. Lokalizacja i odległość od sąsiednich budynków ( w tym budynku mieszkalnego) zostały naniesione na szkicu wchodzącym w skład protokołu. Roboty zrealizowano na przełomie marca i kwietnia 2021 r., a ich inwestorem jest M.J., który nie uzyskał pozwolenia na budowę, ani też nie dokonał zgłoszenia robót. Zgodnie z oświadczeniem inwestora zbiornik powstał w miejscu szamba przedwojennego, które uległo zniszczeniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00