Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 23 września 2021 r., sygn. III SA/Gd 491/21

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Sudoł Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 23 września 2021 r. sprawy ze skargi U. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 30 marca 2021 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

U. D., reprezentowana przez adwokata, złożyła w dniu 4 sierpnia 2020 r. wniosek o przyznanie jej świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym mężem P. D.

We wniosku podała, że ma ustalone prawo do renty, lecz art. 17 ust.5 pkt 1 lit a ustawy o świadczeniach rodzinnych nie może wykluczać prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, "przymuszając" osobę do uzyskania świadczenia mniej korzystnego.

Burmistrz decyzją z dnia 14 września 2020 r. odmówił przyznania U. D. świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad mężem wskazując, że istnieje negatywna przesłanka z art. 17 ust.5 pkt 2 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych, która uniemożliwia przyznanie przedmiotowego świadczenia , bowiem nie przysługuje ono , jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim , chyba że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. U. D. nie posiada orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu znacznym. Ponadto niepełnosprawność jej męża nie powstała w okresach wskazanych w art. 17 pkt 1 lit b ustawy o świadczeniach rodzinnych. Dodatkowo U. D., na podstawie decyzji ZUS z dnia 13 lipca 2017 r. , przyznano prawo do emerytury , którą otrzymuje. Organ nie negował faktu, że mąż skarżącej wymaga opieki i że skarżąca opiekę tę sprawuje.

Po rozpatrzeniu odwołania, decyzją z dnia 9 listopada 2020 r. , Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło powyższą decyzję i przekazało sprawę organowi pierwszej instancji do ponownego rozpatrzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00