Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 czerwca 2021 r., sygn. III SA/Gd 200/21

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Paweł Mierzejewski Sędziowie Sędzia WSA Janina Guść Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 10 czerwca 2021 r. sprawy ze skargi I. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 12 stycznia 2021 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy z dnia 9 listopada 2020 r. nr [...].

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 9 listopada 2020 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r., poz. 111 ze zm. ) -dalej jako: "ustawa", Wójt Gminy odmówił I. B. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wnioskowanego na brata P. G. , z uwagi na ustalone prawo strony do renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka.

W odwołaniu I. B. podniosła, że organ zaniechał ustalenia, czy pobierana przez nią renta rodzinna została przyznana w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno - rentowego, czyli okoliczności, mającej dla rozstrzygnięcia sprawy podstawowe znaczenie.

Decyzją z dnia 12 stycznia 2021 r., nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołania I. B., utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji.

Kolegium wskazało, że jest niesporne, że P. G. został uznany za osobę niepełnosprawną w stopniu znacznym od urodzenia. Kolegium nie kwestionowało też sprawowania przez skarżącą opieki nad bratem. Stwierdziło jednak, że z uwagi na treść art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy, posiadanie przez skarżącą uprawnienia do renty wyklucza możliwość przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

W skardze wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku na powyższą decyzję I. B. wniosła o uchylenie zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji organu pierwszej instancji, zarzucając zaskarżonej decyzji mające wpływ na wynik sprawy naruszenie przepisów:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00