Orzeczenie
Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 22 grudnia 2021 r., sygn. III SA/Gd 852/21
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Hyla Sędziowie Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.) Sędzia WSA Paweł Mierzejewski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 22 grudnia 2021 r. sprawy ze skargi E. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 16 czerwca 2021 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.
Uzasadnienie
E. W., , reprezentowana przez adwokata, złożyła w dniu 26 lutego 2021 r. wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym ojcem K. N..
We wniosku podała, że pobiera emeryturę, jednak z treści art. 27 ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych wynika, że w przypadku zbiegu uprawnień do wymienionych w w/w przepisie świadczeń przysługuje jedno z tych świadczeń, wybrane przez osobę uprawnioną. Składając wniosek o świadczenie pielęgnacyjne wnioskodawczyni jasno wyraziła wolę o wyborze tego świadczenia.
Na wezwanie organu pierwszej instancji, dotyczące złożenia oświadczenia , czy wyraża wolę zawieszenia prawa do emerytury, w piśmie z dnia 30 marca 2021 r. skarżąca powołała się na orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którymi wykładnia art. 17 ust.5 pkt 1 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych, pozbawiająca w całości prawa do świadczenia pielęgnacyjnego osoby mające ustalone prawo do wymienionych w tym przepisie świadczeń w wysokości niższej, niż świadczenie pielęgnacyjne, narusza zasady Konstytucji. Wskazała, że zawieszenie wypłaty emerytury stawiałoby ją w trudnej sytuacji, wprowadzałoby w stan niepewności i obawę, czy organ pierwszej instancji wyda wobec niej decyzję pozytywną i umożliwi płynne przejście z systemu świadczeń emerytalnych do systemu świadczeń rodzinnych.
Wójt Gminy decyzją z dnia 26 kwietnia 2021 r. odmówił przyznania E. W. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym ojcem wskazując, że nie została spełniona przesłanka, że osoba sprawująca opiekę nie może mieć prawa do emerytury, a ponadto niepełnosprawność ojca wnioskodawczyni powstała po 25 roku życia- gdy miał on 90 lat.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right