Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 22 lipca 2021 r., sygn. II SA/Ol 335/21
Nieruchomości
Dnia 22 lipca 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora Sędziowie sędzia WSA Ewa Osipuk sędzia WSA Tadeusz Lipiński (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 22 lipca 2021 roku sprawy ze skargi M. J. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie wydania zaświadczenia 1) uchyla zaskarżone postanowienie oraz utrzymane nim w mocy postanowienie organu I instancji; 2) zasądza od organu na rzecz skarżącej kwotę 100 zł (sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Postanowieniem z 1 października 2020 r. Burmistrz Miasta M. (dalej: "organ pierwszej instancji", "Burmistrz") odmówił M. J. (dalej: "skarżąca") wydania zaświadczenia o żądanej treści.
W uzasadnieniu Burmistrz podał, że skarżąca zwróciła się o wydanie zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego na cele mieszkaniowe - działki nr "[...]", położonej w M. przy ul. Z., dla której Sąd Rejonowy w M. prowadzi księgę wieczystą nr "[...]" - w prawo własności. Zauważył, że w ewidencji gruntów i budynków oraz w ww. księdze wieczystej skarżąca nie występuje jako właściciel czy współwłaściciel nieruchomości. Stwierdził, że postanowienie Sądu Rejonowego w P. z 12 lipca 2012 r. o stwierdzeniu nabycia spadku po R. P., i akt poświadczenia dziedziczenia z 6 kwietnia 2019 r. po G. P. dowodzą dziedziczenia spadku, ale nie potwierdzają prawa własności do nieruchomości. Pomimo przeprowadzenia postępowania o stwierdzenie nabycia spadku nie zmieniono wpisu w księdze wieczystej. Dodał, że nie można wykluczyć, że po dziale spadku skarżąca nie posiada jakiegokolwiek tytułu prawnego do nieruchomości. Zgodnie zaś z art. 3 ust. 1 i art. 4 ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2019 r. poz. 2204) domniemywa się, że prawo jawne