Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 5 listopada 2020 r., sygn. III SA/Kr 467/20

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Czeluśniak (spr.) Sędziowie WSA Janusz Bociąga WSA Janusz Kasprzycki po rozpoznaniu w dniu 5 listopada 2020 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi W. W. - W. na decyzję Rektora Uniwersytetu z dnia 26 lutego 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania stypendium rektora uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję tego samego organu.

Uzasadnienie

Rektor Uniwersytetu decyzją z dnia [...] 2019 r. nr [...] odmówił przyznania skarżącej W. W. - W. stypendium rektora. Podstawę prawną odmowy stanowił przepis art. 93 ust 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1668 z późn. zm.), gdyż rok akademicki 2019/2020 jest dla skarżącej siódmym rokiem studiów w ogóle.

We wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy skarżąca wskazała, iż zgodnie z art. 93 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, stypendia "przysługują na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich, jednak nie dłużej niż przez okres 6 lat". Zdaniem skarżącej, z przepisu tego wprost wynika, iż stypendia przysługują przez okres nie dłuższy niż 6 lat, to znaczy, że nie można pobierać świadczenia dłużej niż przez 6 lat, a nie jak błędnie wskazuje regulamin stypendialny w § 11 ust. 2, iż "świadczenia, o których mowa w § 2 przysługują na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich, jednak nie dłużej niż przez okres 6 lat, przy czym do tego okresu wlicza się wszystkie lata studiów (w tym każdy rozpoczęty i nie ukończony lub przerwany rok studiów — niezależnie od kierunku i uczelni), a nie lata (lub miesiące), w których stypendia były pobierane. Powyższy termin 6 lat biegnie również wówczas, gdy student przebywa na urlopie od zajęć, ale pozostaje na studiach (posiada status studenta)". Skarżąca wskazała również, że jej poprawna interpretacja tego przepisu opisana jest w "Przewodniku po systemie szkolnictwa wyższego i nauki, część I". Wyjaśniła, że przepisy dotyczące okresu 6 lat pobierania stypendium weszły w życie od 1 października 2019 r., a regulamin stypendialny jest z 15 lipca 2019 r. i dlatego, jej zdaniem, jest to błąd. Nadto, skarżąca opisała szczegółowo kwestie występującej jej zdaniem dyskryminacji, a także sprzeczności przepisów regulaminu stypendialnego z zasadami sprawiedliwości społecznej i zasadami równości, o których mowa w artykułach odpowiednio 2 i 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00