Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 września 2007 r., sygn. I SA/Wa 958/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Ewa Dzbeńska Sędziowie: sędzia WSA Elżbieta Sobielarska asesor WSA Tomasz Wykowski (spr.) Protokolant Anna Milicka-Stojek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 września 2007 r. sprawy ze skargi R. Z. na decyzję Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia [...] marca 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania stypendium 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia [...] listopada 2006 r., nr [...]; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu. 3. zasądza od Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rzecz R. Z. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
I SA/Wa 958/07
U Z A S A D N I E N I E
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] marca 2007 r. nr [...] Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] listopada 2006 r. nr [...] o odmowie przyznania R. Z., studentowi Uniwersytetu [...] (zwanemu dalej "skarżącym"), stypendium ministra za osiągnięcia w nauce na rok akademicki 2006/2007.
Uzasadniając zaskarżoną decyzję, Minister wskazał, iż w dniu 31 października 2006 r. Prorektor Uniwersytetu [...] przedstawił mu wniosek Rady Wydziału [...] tejże uczelni o przyznanie skarżącemu stypendium ministra za osiągnięcia w nauce na rok akademicki 2006/2007. Decyzją z dnia [...] listopada 2006 r. organ odmówił przyznania stypendium, mając na uwadze fakt, iż wprawdzie skarżący spełnił warunki określone w §2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 listopada 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków, trybu przyznawania i wypłacania stypendium ministra za osiągnięcia w nauce oraz stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe (Dz.U. Nr 245, poz.2458), jednakże przedstawione we wniosku osiągnięcia naukowe i aktywność naukowa były niewystarczające do otrzymania stypendium. W dniu [...] stycznia 2007 r. skarżący zwrócił się z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy. Rozpatrując sprawę ponownie, Minister wskazał, iż we wniosku z dnia [...] października 2006 r. zawarte zostały następujące osiągnięcia skarżącego: praca w kole naukowym, prace w ramach eksperymentu [...], letnie studia w [...] w S., współautorstwo 3 publikacji w 2003 r. i jedna publikacja w 2005 r., udział w 3 sympozjach w latach 2002-2004, dwukrotny udział w Turnieju [...], nagrody w konkursach fizycznych i chemicznych, kurs języka francuskiego, uczestnictwo w pracach Studenckiego Seminarium [...]. Ponieważ skarżący otrzymywał stypendium ministra w roku akademickim 2005/2006, ocena wniosku dokonana była głównie w oparciu o osiągnięcia w roku akademickim 2005/2006. Opisane we wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy osiągnięcie naukowe w roku akademickim 2006/2007 nie były brane pod uwagę, gdyż nie dotyczyły zaliczonych przez skarżącego lat studiów. Oceniając ponownie dorobek skarżącego Minister podtrzymał stanowisko, iż jest on niewystarczający do otrzymania stypendium. Spośród 11 rodzajów osiągnięć i aktywności naukowej w rozporządzeniu skarżący wypełnił [...}. Ocena poszczególnych osiągnięć naukowych opierała się nie tylko na kryteriach ilościowych, ale również jakościowych. Przy ocenie wniosku Minister preferował osiągnięcia o charakterze ściśle naukowym, zwłaszcza takie, które wykraczają poza program nauczania. Największą wagę przy podejmowaniu decyzji Minister przywiązywał do następujących form aktywności naukowej: udział w pracach naukowo - badawczych, publikacje o charakterze naukowym, zwłaszcza o zasięgu ogólnokrajowym lub międzynarodowym oraz czynny udział w konferencjach naukowych, konkursach i festiwalach.