Czy wykładowcy mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, świadcząc usługi na rzecz uczelni – interpretacja ogólna
20 maja 2024 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną, w której określa zasady opodatkowania VAT usług świadczonych przez wykładowców będących podatnikami VAT, na podstawie umów zawieranych z uczelniami. Zdaniem MF świadczenia wykładowców na rzecz uczelni, podlegające VAT, nie mogą korzystać z żadnego ze zwolnień przedmiotowych przewidzianych dla usług kształcenia. Dlatego gdy wykładowcy nie korzystają ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów, ich usługi są opodatkowane stawką 23%.
Interpretacja ogólna została wydana w związku z przypadkami niejednolitego stosowania przez organy podatkowe przepisów ustawy o VAT w zakresie zwolnień z VAT dla świadczeń wykonywanych przez wykładowców.
1. Jakiego stanu faktycznego dotyczy wydana interpretacja ogólna
W ramach realizacji świadczeń związanych z kształceniem (każdego rodzaju) uczelnie współpracują z osobami, które posiadają wiedzę z danej dziedziny i które przekazują tę wiedzę odpowiednio studentom, słuchaczom, uczestnikom szkół doktorskich, kursantom, uczestnikom szkoleń, warsztatów, seminariów itd. Współpraca taka może odbywać się m.in. na podstawie umowy, w ramach której uczelnia zleca osobie przekazującej wiedzę z konkretnej dziedziny (wykładowcy) przeprowadzenie zajęć dydaktycznych. W ramach tej umowy wykładowca opracowuje program dydaktyczny, przygotowuje materiały związane z kształceniem (wykładem, cyklem wykładów, kursem, szkoleniem) i przeprowadza czynności polegające na kształceniu (wykłady, kursy, szkolenia).