Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 września 2020 r., sygn. VI SA/Wa 1289/19
Własność przemysłowa
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz Sędziowie Sędzia WSA Agnieszka Łąpieś-Rosińska Sędzia WSA Grzegorz Nowecki (spr.) Protokolant sekr. sąd. Agnieszka Dzięcioł po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 września 2020 r. sprawy ze skargi K. K. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] kwietnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia patentu na wynalazek oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] kwietnia 2019 r. nr [...] Urząd Patentowy RP (dalej jako "organ", "Urząd") po ponownym rozpatrzeniu sprawy zgłoszenia wynalazku pt. "Sposób zamiany energii cieplnej na energię elektryczną", nr [...], zgłoszonego do ochrony w dniu [...] maja 2014 r. przez K. K. (dalej jako "skarżący"), utrzymał w mocy decyzję Urzędu Patentowego z dnia [...] sierpnia 2017 r. o odmowie udzielenia patentu.
Do wydania ww. decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym.
W dniu [...] sierpnia 2017 r. Urząd wydał decyzję o odmowie udzielenia patentu w sprawie dokonanego przez skarżącego zgłoszenia do ochrony patentowej wynalazku nr [...]. Podstawą tej decyzji był art. 24 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. 2020 r. poz. 286, dalej jako "pwp"), tj. brak jego stosowalności przemysłowej, w zw. z niespełnieniem wymogów art. 33 ust. 3 pwp, gdyż w zgłoszeniu wynalazku do ochrony nie było przedstawienia sposobu zamiany energii cieplnej na energię elektryczną, poprzez ciąg czynności oddziałujących technicznie na materię z wykorzystaniem narzędzi oraz parametrami takiego procesu, a dodatkowo brakowało przykładu realizacji wynalazku w kontekście zastrzeżeń patentowych.