Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 lutego 2009 r., sygn. VI SA/Wa 2241/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Czarnecki Sędziowie Sędzia WSA Dorota Wdowiak (spr.) Sędzia WSA Halina Emilia Święcicka Protokolant Jan Czarnacki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 lutego 2009 r. sprawy ze skargi J. Spółka z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] września 2008 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia patentu na wynalazek oddala skargę
Uzasadnienie
VI SA/Wa 2241/08
UZASADNIENIE
Decyzją z [...] września 2008 r. nr [...] Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie art. 24 oraz art. 245 ustawy z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r., nr 119, poz. 1117 ze zm.), po ponownym rozpatrzeniu sprawy zgłoszenia wynalazku pt. [...] nr [...] przez J. Spółka z o.o., utrzymał w mocy decyzję Urzędu Patentowego z [...] lutego 2008 r. o odmowie udzielenia patentu na zgłoszony wynalazek.
Rozstrzygnięcie Urzędu Patentowego zapadło w oparciu w oparciu o następujące ustalenia faktyczne i wywody prawne:
Firma J. z o.o. z siedzibą w W. dokonała, w dniu [...] marca 2004 r., zgłoszenia wynalazku pt. [...] oznaczonego numerem [...].
Pierwszym zawiadomieniem, z dnia 28 października 2004 r., Urząd Patentowy powiadomił zgłaszającego o istnieniu przeszkód do uzyskania patentu. Urząd wskazał, iż przedmiotem zgłoszenia są czynności mające na celu ocenę organizacji i jakości pracy, w więc odnoszą się do działalności umysłowej, co wyklucza, zgodnie z art. 28 pkt 3 ustawy uznanie przedstawionego sposobu za wynalazek i tym samym udzielenia patentu.
W odpowiedzi zgłaszający podtrzymał wniosek o udzielenie ochrony.
Drugim zawiadomieniem, z dnia 7 listopada 2007 r., Urząd Patentowy, po ponownej analizie zgłoszenia, poinformował zgłaszającego o istnieniu przeszkód do udzielenia patentu. Podniósł, iż zgłoszone rozwiązanie nie nadaje się do przemysłowego stosowania, ponieważ nie może być wykorzystany sposób w rozumieniu technicznym (art. 24 i art. 27 ustawy Prawo własności przemysłowej). Zdaniem Urzędu zgłoszone rozwiązanie jest zaledwie założeniem organizacyjnym, mającym na celu sprawdzenie funkcjonowania systemów jakości w sklepach wielkoprzemysłowych.