Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 października 2012 r., sygn. VI SA/Wa 982/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Emilia Święcicka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Zbigniew Rudnicki Sędzia WSA Dorota Wdowiak Protokolant st. ref. Eliza Mroczek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 października 2012 r. sprawy ze skargi A. Spółka z o.o. z siedzibą w L. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] lutego 2012 r. nr Sp. [...] w przedmiocie unieważnienia patentu 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz skarżącej A. Spółka z o.o. z siedzibą w L. kwotę 1617 (jeden tysiąc sześćset siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej w trybie postępowania spornego po rozpoznaniu na rozprawie w dniu [...] lutego 2012 r. sprawy o unieważnienie patentu na wynalazek pt. "[...]" nr [...], udzielonego na rzecz D. Spółka Jawna z siedzibą w C., na skutek sprzeciwu złożonego przez A. Sp. z o.o. z siedzibą w L., decyzją z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...] wydaną na podstawie art. 89 ust. 1 oraz art. 24, art. 25, art. 26, art. 27 i art. 33 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.), dalej cyt. jako p.w.p., oraz art. 98 k.p.c. w związku z art. 256 ust. 2 p.w.p. - oddalił sprzeciw oraz rozstrzygnął w kwestii zwrotu kosztów postępowania.

Do wydania tej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Decyzją z dnia [...] grudnia 2009 r. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej udzielił Z. Spółka Jawna z siedzibą w C., obecnie D. Spółka Jawna z siedzibą w C. patentu na wynalazek pt. "[...]", zgłoszonego w dniu 30 marca 2004 r.

Sformułowano pięć zastrzeżeń patentowych, z których zastrzeżenie nr 1, niezależne określono następująco: "filtr do wody, składający się z obudowy z umieszczonym w niej złożem filtracyjnym oraz z wprowadzonymi do tego złoża dystrybutorami wody, zakończony na dole częścią stożkową filtra, w której umieszczona jest pompa oraz z umieszczonym w jego wnętrzu kanałem, prowadzącym do płuczki, z systemem kanałów, znamienny tym, że do kanału lub kanałów płuczących (8) płuczki (7) wprowadzona jest co najmniej jedna dysza (9), poprzez którą wprowadzany jest strumień gazu lub mieszaniny gazów, korzystnie powietrza." W zastrzeżeniach zależnych przedstawiono korzystne warianty wykonania filtra określonego w zastrzeżeniu niezależnym 1.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00