Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 września 2020 r., sygn. II SA/Wa 2531/19

Policja

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Kube, Sędzia WSA Ewa Kwiecińska (spr.), Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, , Protokolant starszy referent Agnieszka Fidor, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 września 2020 r. sprawy ze skargi P. W. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] września 2019 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę

Uzasadnienie

Komendant Główny Policji wydał w dniu [...] września 2019 r. decyzję nr [...], którą utrzymał w mocy rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] czerwca 2019 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia P. W. ze służby w Policji z dniem [...] lipca 2019 r.

Dowódca Oddziału Prewencji Policji w [...] wystąpił o wszczęcie postępowania administracyjnego w przedmiocie zwolnienia P. W. - wówczas pomocnika dowódcy oddziału Zespołu Transportu i Zaopatrzenia Oddziału Prewencji Policji w [...], pełniącego obowiązki służbowe na stanowisku dowódcy Drużyny [...] Plutonu Prewencji [...] Kompanii Prewencji [...] Oddziału Prewencji Policji w [...], ze służby w Policji na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 4 ustawy o Policji. Ww. nabył prawo do emerytury z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej. W uzasadnieniu decyzji powołano się na stanowisko wyrażone w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 listopada 2009 r., sygn. akt 1 OSK 506/09, w którym stwierdzono, że umożliwienie właściwemu przełożonemu policjanta, w związku z koniecznością zapewnienia prawidłowej realizacji ustawowych zadań, takiego doboru kadry, aby mogła ona skutecznie je realizować, przy jednoczesnym zapewnieniu przez ustawodawcę funkcjonariuszowi prawa do emerytury z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej nie stanowi o nierównym traktowaniu. Przywołano również motywy Dyrektywy Rady 2000/78/WE z dnia 27 listopada 2000 r. ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy (Dz. U. UE. L. Nr 303, poz. 16).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00