Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 września 2015 r., sygn. II SA/Po 537/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak Protokolant St. sekretarz sąd. Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 września 2015 r. sprawy ze skargi P. J. na orzeczenie Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu z dnia [...] kwietnia 2015r. Nr [...] w przedmiocie kary nagany oddala skargę

Uzasadnienie

Orzeczeniem z dnia [...] marca 2015 r., Znak [...], Nr [...], Komendant Miejski Policji w K. (dalej: "Komendant Miejski"), działając na podstawie art. 135j ust. 1 pkt 1, 2, 3, 4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (dalej: "ustawa o Policji") po dokonaniu analizy i oceny całokształtu okoliczności i materiału dowodowego zebranego w postępowaniu dyscyplinarnym przeciwko sierż. P. J., policjantowi Zespołu patrolowo-interwencyjnego Komisariatu Policji w O., orzekł winę policjanta w zakresie nieprzestrzegania zasad etyki zawodowej policjanta i wymierzył policjantowi karę nagany.

Policjanta obwiniono za to, że w dniu [...] listopada 2014 r. jako funkcjonariusz Policji podlegający bezpośrednio Komendantowi Komisariatu Policji w O. asp. szt. G. J., w sposób arogancki i lekceważący przeprowadził z Komendantem oraz st. asp. J. M. rozmowy telefoniczne, czym naruszył normę § 21 Załącznika do Zarządzenia nr 805 Komendanta Głównego Policji z dnia 31 grudnia 2003 r. w sprawie Zasad etyki zawodowej policjanta (dalej: "Zarządzenie nr 805"), tj. o czyn z art. 132 ust. 1 ustawy o Policji.

W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia Komendant Miejski przedstawił w sposób obszerny materiał dowodowy zgromadzony w sprawie. Zdaniem organu pierwszej instancji, w świetle zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, wina sierż. P. J. nie budzi wątpliwości. Zgodnie z art. 25 ustawy o Policji, służba w Policji jako formacji uzbrojonej, charakteryzuje się szczególną dyscypliną służbową. Przed podjęciem służby policjant składa ślubowanie, z roty którego wynika, iż zobowiązany jest do przestrzegania dyscypliny służbowej oraz wykonywania rozkazów i poleceń przełożonych, co zawarte zostało w art. 27 ustawy o Policji. Z kolei zgodnie z art. 132 ust. 1 ustawy o Policji policjant odpowiada dyscyplinarnie za popełnienie przewinienia dyscyplinarnego polegającego na naruszeniu dyscypliny służbowej lub nieprzestrzeganiu zasad etyki zawodowej policjanta. Zarządzenie Nr 805 stanowi natomiast, że policjant powinien rzetelnie wykonywać polecenia przełożonego oraz odnosić się do niego z szacunkiem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00