Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 29 września 2020 r., sygn. II SA/Ol 472/20

Budowlane prawo

 

Dnia 29 września 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Sędziowie sędzia WSA Ewa Osipuk (spr.) sędzia WSA Katarzyna Matczak po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 29 września 2020 roku sprawy ze skargi G. R.i B. R. na decyzję Wojewody z dnia "[...]", nr "[...]" w pozwolenia na budowę oddala skargę.

Uzasadnienie

G.R. i B.R. (dalej jako "strona", "skarżący"), wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skargę na decyzję Wojewody z dnia "[...]" w przedmiocie pozwolenia na budowę.

Z akt sprawy i uzasadnienia zaskarżonego rozstrzygnięcia wynika, że w dniu

"[...]" (data wpływu), skarżący złożyli do Starosty (dalej również jako: "organ pierwszej instancji") wniosek o pozwolenie na budowę budynku garażu przy ul. "[...]"z lokalizacją na działce nr "[...]" obręb ewidencyjny "[...]", jednostka ewidencyjna "[...]".

Starosta, decyzją z dnia "[...]"r., zatwierdził projekt budowlany

i udzielił stronie pozwolenia na budowę budynku garażu przy ul. "[...]" obręb ewidencyjny "[...]", jednostka ewidencyjna "[...]".

Odwołanie od powyższej decyzji złożył właściciel sąsiedniej działki nr "[...]" - J.K., domagając się jej uchylenia w całości.

Wojewoda, decyzją z dnia "[...]"r., uchylił zaskarżoną decyzję w całości i odmówił zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę budynku garażu z lokalizacją na działce nr "[...]", obręb ewidencyjny "[...]", jednostka ewidencyjna "[...]". Organ odwoławczy w uzasadnieniu ww. decyzji stwierdził, że organ pierwszej instancji w rozpoznawanej sprawie nie uwzględnił zapisów § 12 ust. 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2019 r., poz. 1065 z późn. zm.) - dalej jako "rozporządzenie". Wskazano, że projektowany garaż na granicy z działką odwołującego się miał wymiary: szerokość 5,3 m, długość 6,3 m i wysokość 4,25 m. W tym przypadku przekroczona została dopuszczalna wysokość projektowanego garażu, która nie powinna przekroczyć 3 m. W związku z powyższym, Wojewoda, wobec naruszenia warunków technicznych dotyczących zachowania wysokości projektowanego garażu na granicy działki w zabudowie jednorodzinnej, stwierdził że zaistniały przesłanki do odmowy zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę budynku garażu z lokalizacją na działce nr "[...]", obręb ewidencyjny "[...]", jednostka ewidencyjna "[...]".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00