Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 2 grudnia 2021 r., sygn. II SA/Sz 877/21

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder, Asesor WSA Krzysztof Szydłowski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 2 grudnia 2021 r. sprawy ze skargi J. W. na decyzję Wojewody z dnia [...] maja 2021 r. nr [...] w przedmiocie pozwolenia na budowę oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] października 2020 r., J. W., prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą [...] (dalej "skarżący" lub "strona"), wystąpił do Starosty K. o pozwolenie na przebudowę i rozbudowę pomieszczenia mieszkalnego zlokalizowanego na dachu budynku usługowo - mieszkalnego na działce nr [...], obręb [...] w K..

Organ, postanowieniem z dnia [...] listopada 2020 r. nałożył na inwestora obowiązek uzupełnienia nieprawidłowości w dokumentacji projektowej. W dniu [...] grudnia 2020 r. inwestor przedłożył poprawione dokumenty wraz wyjaśnieniami.

Starosta [...], decyzją z dnia [...] stycznia 2021 r. nr [...], na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r., poz. 256 - j.t. ze zm.) dalej jako "k.p.a." oraz art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2020 r., poz. 1333 - j.t. ze zm.), dalej jako "p.b.", odmówił stronie udzielenia pozwolenia na przebudowę i rozbudowę ww. pomieszczenia mieszkalnego.

Organ I instancji stwierdził, że udzielenie wnioskowanego pozwolenia skutkować mogłoby zalegalizowaniem samowoli budowlanej, gdyż zgodnie z archiwalnym projektem budowlanym zatwierdzonym decyzją z dnia [...] lipca 1997 r. budynek miał być budynkiem 8 kondygnacyjnym, a na jego dachu zaprojektowano jedynie maszynownię, nie przewidując pomieszczeń mieszkalnych.

Od decyzji tej skarżący wniósł odwołanie i zarzucając naruszenie art. 35 ust. 3 p.b. w zw. z art. 104 k.p.a. oraz art. 7 k.p.a., art. 77 k.p.a. w zw. z art. 80 k.p.a. podniósł, że spełnił wszelkie przewidziane prawem wymogi do uzyskania pozwolenia na przebudowę i rozbudowę, w tym inwestycja jest zgodna z interesem społecznym oraz z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, gdy nie wpływa na powierzchnię zabudowy budynku jak i jego wysokość, zaś sam budynek, również w zakresie dwupoziomowego mieszkania stanowionego przedmiot inwestycji, uzyskał pozwolenie na użytkowanie oraz wszelkie wymagane decyzje.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00