Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 4 grudnia 2023 r., sygn. II SA/Bk 745/23

Budowlane prawo

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Elżbieta Trykoszko, Sędziowie asesor sądowy WSA Marta Joanna Czubkowska (spr.) sędzia WSA Elżbieta Lemańska, Protokolant st. sekretarz sądowy Sylwia Tokajuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 4 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi D. I. i P. I. na decyzję Wojewody Podlaskiego z dnia 3 sierpnia 2023 r. nr AB-II.7840.2.3.2023.AK w przedmiocie zatwierdzenia projektu zagospodarowania terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą jej wydanie decyzję Prezydenta Miasta Białegostoku z dnia 10 maja 2023 r. nr 218/2023; 2. zasądza od Wojewody Podlaskiego na rzecz skarżących D. I. i P. I. solidarnie kwotę 500,00 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Skarga została wywiedziona na podstawie następujących okoliczności.

We wniosku z 8 marca 2023 r. inwestor – M. sp. j. wystąpił do Prezydenta Miasta Białegostoku o wydanie pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami w parterze (handel) powierzchnia zabudowy: 809,10 m2, kubatura 21099 m2, muru oporowego wraz z zagospodarowaniem terenu i rozbiórkami: budynku garażowego oraz instalacji wodociągowej, na działkach nr ew. gr. [...], [...], [...] w obr. [...] , przy ul. [...] i [...] w Białymstoku.

Decyzją z 10 maja 2023 r. nr DUA-XIV. 6740.40.2023 Prezydent Miasta Białegostoku zatwierdził projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno - budowlany i udzielił inwestorowi pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego zgodnie ze złożonym wnioskiem.

Odwołanie od tej decyzji wnieśli D. i P. I. - właściciele nieruchomości o nr ewid. gr. [...], [...] i [...] i zarzucili, że zaprojektowany budynek wielorodzinny ogranicza możliwość hipotetycznej zabudowy działek nr [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...] i [...]. Wskazali, że z przeprowadzonej analizy nasłonecznienia wynika, że hipotetyczna zabudowa na ww. działkach, o parametrach zgodnych z zapisami planu, będzie zacieniać mieszkania wielopokojowe jednostronnie oświetlone w projektowanym budynku, w związku z tym nie jest możliwe spełnienie wymagań zawartych w warunkach technicznych w § 60 ust. 1 i 3. Zdaniem odwołujących organ wydający pozwolenie na budowę powinien uwzględnić art. 5 ust. pkt 9 ustawy - Prawo budowlane. Tymczasem analiza przyjętych założeń projektowych wskazuje, że nie będą zagwarantowane na zasadzie równego traktowania interesy stron, tj. właścicieli działek sąsiednich nieruchomości o nr [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], którzy będą zmuszeni do wprowadzenia ograniczeń w projektowanej zabudowie. Zachodzi zatem potrzeba uwzględnienia możliwości zabudowy działek sąsiednich, tak by organ rozpatrujący wniosek o wydanie pozwolenia na budowę na działkach o nr [...], [...], [...], uwzględniał obowiązek równego traktowania stron i ochrony własności. Wskazując na powyższe odwołujący wnieśli o przedstawienie analizy nasłonecznienia - linijki słońca - dla zabudowy hipotetycznej na działkach o nr [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...] w kontekście zapewnienia odpowiedniego czasu nasłonecznienia w mieszkaniach wielopokojowych jednostronnie oświetlonych, w projektowanym budynku wielorodzinnym. Odwołujący podali także, że w dniu 16 maja 2023 r., został złożony wniosek o pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego na ww. działkach sąsiednich.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00