Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 lutego 2020 r., sygn. IV SA/Wa 2653/19

Ochrona środowiska

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Aneta Dąbrowska, Sędziowie asesor WSA Agnieszka Wąsikowska (spr.), sędzia WSA Agnieszka Wójcik, Protokolant st. sekr. sąd. Julia Durka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 lutego 2020 r. sprawy ze skargi [...] sp. z o.o. z siedzibą w G. na decyzję Ministra Środowiska z dnia [...] września 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uznania przedmiotu za produkt uboczny oddala skargę

Uzasadnienie

Minister Środowiska decyzją z [...] września 2019 r, nr [...] po rozpatrzeniu odwołania Fabryki [...] Sp. z o.o. z siedzibą w [...] (dalej Spółka) od decyzji Marszałka Województwa [...] z dnia [...] czerwca 2019 r., znak: [...] odmawiającej - na podstawie art. 11 ust. 4, 4d ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2019 r. poz. 701 ze zm.) - uznania za produkt uboczny trocin, wiórów i kawałków drewna wytwarzanych przez Fabrykę - utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

Jak wynika z akt sprawy Spółka przedłożyła Marszałkowi zgłoszenie uznania za produkt uboczny trocin, wiórów i kawałków drewna wytwarzanych w procesie produkcji stolarki drewnianej okiennej i drzwiowej.

Mając na uwadze art. 11 ust. 4 ustawy o odpadach Marszałek Województwa wystąpił do [...] Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w [...] (dalej WIOŚ) o wydanie opinii w niniejszej sprawie. W dniach [...] - [...] lutego 2019 r. WIOŚ przeprowadził kontrolę przedsiębiorcy. Kontrola wykazała, że substancja zawarta w zgłoszeniu o uznanie za produkt uboczny nie odpowiada substancji rzeczywiście wytwarzanej podczas produkcji ramy okiennej. Stąd też, postanowieniem z dnia [...] marca 2019 r. znak: [...] WIOŚ negatywnie zaopiniował zgłoszenie o uznanie za produkt uboczny trocin, wiórów i kawałków drewna wytwarzanych przez Spółkę. Prezes zarządu w trakcie kontroli wyjaśnił, że kantówka klejona jest klejem KESTOKOL D 4000. Jak wynika z karty charakterystyki, w trakcie spalania kleju tworzą się nieznośne i toksyczne dymy. Wióry i trociny z obróbki mechanicznej m.in. kantówki trafiają do silosu, a następnie do brykieciarki, w której trociny, wióry i pył z klejonej kantówki oraz tarcicy zostają sprasowane w brykiet. Prezes wyjaśnił, że ramy okienne produkowane są głównie z kantówki klejonej. W zgłoszeniu o uznanie za produkt uboczny nie ujęto informacji, że kantówka wykonana jest z drewna klejonego. W opinii organu nie spełnia ona definicji biomasy dlatego zastosowania nie mają przepisy art. 163 ust. 1 ustawy o odpadach dotyczące wyłączenia spalania niezanieczyszczonych pozostałości roślinnych spod regulacji dotyczących termicznego przekształcania odpadów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00