Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 stycznia 2020 r., sygn. II SA/Wa 2260/19
Oświata
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Konrad Łukaszewicz (spr.), Sędzia WSA Iwona Maciejuk, Sędzia WSA Janusz Walawski, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 27 stycznia 2020 r. sprawy ze skargi Burmistrza [...] na postanowienie Ministra Edukacji Narodowej z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...] w przedmiocie negatywnej opinii w zakresie przekształcenia szkoły 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz utrzymanie nim w mocy postanowienie [...] Kuratora Oświaty z dnia [...] maja 2019 r. nr [...]; 2. zasądza od Ministra Edukacji Narodowej na rzecz Burmistrza [...] kwotę 100 (sto) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Kontrolą sądowoadministracyjną w niniejszej sprawie objęte zostało postępowanie zakończone postanowieniem Ministra Edukacji Narodowej (zwanego dalej: "Ministrem") z dnia [...] lipca 2019 r. o numerze [...] w sprawie opinii w zakresie przekształcenia szkoły.
Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:
Rada Gminy i Miasta w [...] podjęła w dniu [...] stycznia 2019 r. uchwałę w sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej w . poprzez likwidację Szkoły Filialnej w J. oraz Szkoły Filialnej w K. z dniem 31 sierpnia 2019 r.
Pismem z dnia [...] stycznia 2019 r. Burmistrz [...] (zwany dalej: "Burmistrzem" bądź "Skarżącym") wystąpił do [...] Kuratora Oświaty (zwanego dalej: "Kuratorem") z wnioskiem o wydanie pozytywnej opinii w sprawie przekształcenia szkoły zgodnie z uchwałą z dnia [...] stycznia 2019 r.
Postanowieniem z dnia [...] maja 2019 r. o numerze [...] Kurator wyraził negatywną opinię w zakresie przekształcenia Szkoły Podstawowej w B. poprzez likwidację Szkoły Filialnej w J. z dniem 31 sierpnia 2019 r.
W uzasadnieniu Kurator wskazał, że organ prowadzący zaproponował likwidację Szkoły Filialnej w J. (zwanej dalej: "Szkołą Filialną") i przeniesienie uczniów tej placówki do Szkoły Podstawowej w B. (zwanej dalej: "Szkołą") z przyczyn natury demograficznej i ekonomicznej. Podano, że w roku szkolnym 208/2019 w Szkole Filialnej działa oddział "0" (11 osób w tym dwoje dzieci sześcioletnich) i łączony oddział klas I i II (9 uczniów), natomiast nie utworzono klasy III z uwagi na brak dzieci z rocznika 2009. Koszt utrzymania 1 ucznia/wychowanka w Szkole Filialnej w roku 2018 wynosił średnio 12.040,66 zł, podczas gdy suma subwencji i dotacji wyniosła średnio na 1 dziecko 7.355,02 zł. Z budżetu Gminy i Miasta [...] finansowano koszt utrzymania 1 ucznia/wychowanka w średniej kwocie 4.685,64, co stanowi 38% kosztów utrzymania Szkoły Filialnej.