Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 8 października 2019 r., sygn. II SA/Ol 455/19

Policja

 

Dnia 8 października 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Beata Jezielska Sędziowie Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Sędzia WSA Adam Matuszak (spr.) Protokolant specjalista Anna Piontczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 października 2019 roku sprawy ze skargi M. K. na orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie przewinienia dyscyplinarnego 1) oddala skargę; 2) zwraca skarżącemu M. K. kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych), tytułem uiszczonego wpisu sądowego.

Uzasadnienie

Orzeczeniem nr "[...]" z 13 lutego 2019 r. Komendant Miejski Policji w "[...]" (dalej: organ pierwszej instancji) uznał "[...]" (dalej: skarżący, funkcjonariusz) za winnego zarzuconego mu czynu, to jest, że "[...]" podczas wykonywania czynności służbowych "[...]", nie podał ówczesnemu Burmistrzowi "[...]" dłoni na powitanie twierdząc, że cyt. "rękę podaję tylko osobom, które szanuję", czym dopuścił się przewinienia dyscyplinarnego polegającego na naruszeniu zasad etyki zawodowej policjanta określonych w § 6, § 7 i § 23 Załącznika do Zarządzenia nr 805 Komendanta Głównego Policji z 31 grudnia 2003 r. w sprawie Zasad Etyki Zawodowej Policjanta, i z mocy art. 135j ust. 5 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2019 r. poz. 161) i odstąpił od ukarania.

W uzasadnieniu organ pierwszej instancji podał, że przesłuchany w charakterze świadka Komendant Straży Miejskiej w "[...]" potwierdził, że skarżący nie podał ręki burmistrzowi, stwierdzając przy tym, że rękę podaje tylko osobom, które szanuje. Funkcjonariusz pełniący w tym dniu służbę wraz ze skarżącym potwierdził, że skarżący nie podał burmistrzowi ręki, jednakże nie słyszał rozmowy, jaka wywiązała się między tymi osobami. Skarżący nie przyznał się do zarzuconego mu przewinienia dyscyplinarnego. Wyjaśnił, że jego zachowanie wobec ówczesnego burmistrza wynikało z przekonań skarżącego, zgodnie z którymi w czasie pełnienia służby nie wita się z nikim przez podanie ręki. Przyznał również, że będąc w stresie mógł powiedzieć, że rękę podaje tylko tym, których szanuje i wyjaśnił, że nie miał zamiaru nikogo urazić czy obrazić. W myśl swoich przekonań, podaje rękę tylko tym osobom, które dobrze zna, tj. członkom rodziny, przyjaciołom i znajomym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00