Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 13 marca 2019 r., sygn. II SA/Wr 850/18
Inne
Dnia 13 marca 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA: Halina Filipowicz - Kremis Sędzia WSA: Olga Białek (spr.) Sędzia WSA: Gabriel Węgrzyn Protokolant specjalista: Marta Klimczak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 20 lutego 2019 r. sprawy ze skargi P. M. - zarządcy masy sanacyjnej [...] sp. z o.o. w restrukturyzacji z/s w [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we [...] z dnia [...] września 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uznania za zakończoną rekultywację gruntów oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] maja 2018 r. ([...])[...] Starosta [...]- działając na wniosek [...] Sp. z o.o. z siedzibą w [...] - na podstawie art. 5, art. 22 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U z 2017 r. poz. 1161 - dalej jako "u.o.g.r.l") odmówił uznania za zakończoną rekultywację gruntów o pow. [...] ha położoną w granicach działki nr [...], [...], obręb [...].
Z uzasadnienia decyzji wynika, między innymi, że jako podstawę przeprowadzonej rekultywacji Spółka wskazała "Dokumentację rekultywacji gruntów [...]" opracowaną w grudniu 2015 r. oraz decyzję Marszałka Województwa [...] z dnia [...] października 2014 r., nr [...], udzielającą Spółce zezwolenia na przetwarzanie odpadów w procesach odzysku R5 (recykling lub odzysk innych materiałów nieorganicznych) oraz R13 i R12 (z wyjątkiem wstępnego magazynowania u wytwórców odpadów) przez wypełnienie wyrobiska poeksploatacyjnego terenu niekorzystnie przekształconego odpadami innymi niż niebezpieczne oraz na magazynowaniu odpadów poprzedzających proces przetwarzania na działce nr [...], obręb [...]. W wyniku przeprowadzonej w dniu [...] listopada 2016 r. kontroli, organ ustalił, że na przedmiotowym terenie znajdują się dwa parkingi, plac zabaw, punkty gastronomiczne, plaże, około 20 drewnianych pomostów. Centralną część gruntu stanowi wypełnione wodą wyrobisko górnicze z utworzoną na nim wyspą połączoną z lądem pomostem i przeznaczoną na wybieg dla psów. Skarpy zbiornika zadarniono oraz częściowo umocniono konstrukcją drewnianą. Wzdłuż zbiornika prowadzi utwardzona ścieżka, na której usytuowane są drewniane ławki i kosze na śmieci. Całość terenu jest ogrodzona z możliwością wejścia w dwóch miejscach (od strony wschodniej i zachodniej) przez bramy wejściowe. Tablice informacyjne stanowią, że teren wykorzystywany jest jako kąpielisko. Kolejna kontrola przeprowadzona w dniu [...] maja 2017 r. w związku z decyzjami PINB w [...] nakazującymi rozbiórkę obiektów zlokalizowanych na terenie [...], wykazała, że na terenie istnieje zbiornik wodny z pływającym placem zabaw wokół którego wykonana jest infrastruktura techniczna. Nadal istnieją dwa parkingi, plac zabaw dla dzieci wraz z urządzeniami służącymi temu celowi, droga utwardzona biegnąca wzdłuż zbiornika wraz z ławkami i koszami na śmieci, instalacja nawadniająca i drewniane pomosty. Występują tereny zadarnione i dwa tereny piaszczyste w formie plaż, boisko do siatkówki, drabinki sportowe, piłkochwyty. Skarpy są zbiornika zadarnione i zabezpieczone przed erozją wodną palisadą drewnianą. Wyspa połączona jest z lądem pomostem pływającym, wyniesiona ponad lustro wody 1,5m - 2m - jej skarpy ukształtowane łagodnie, zadarnione. Na wezwanie organu w kwestii obmiarów wyeksploatowanej części złoża przed przystąpieniem do rekultywacji, wykorzystania odpadów w procesie odzysku, wykonania warstwy glebotwórczej i nawożenia, prowadzenia procesu monitoringu środowiskowego, uzgodnień ze specjalistą ornitologiem i wykonania nasadzeń strona wyjaśniła, że na koniec każdego roku sporządzano "Operaty ewidencyjne kruszywa naturalnego [...]" przekazywane właściwemu organowi koncesyjnymi (Marszałkowi), który nie wniósł nigdy zastrzeżeń. Również kontrole prowadzone na tym terenie przez [...] nie wykazały żadnych naruszeń.