Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 kwietnia 2019 r., sygn. IV SA/Wa 120/19
Ochrona przyrody
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Joanna Borkowska, Sędziowie sędzia WSA Anna Sękowska (spr.), asesor WSA Anna Sidorowska-Ciesielska, Protokolant ref. Marta Pachulska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 kwietnia 2019 r. sprawy ze skargi H. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] listopada 2018 r. nr [...] w przedmiocie uznania rekultywacji gruntów czasowo wyłączonych z produkcji leśnej za zakończoną oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzją z [...] listopada 2018r., Nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] utrzymało w mocy decyzję Starosty [...] z dnia [...] września 2018 r. w przedmiocie uznania za zakończoną rekultywacji gruntów czasowo wyłączonych z produkcji leśnej na czas budowy przesyłowej linii elektroenergetycznej 400 kV [...] - [...] położonej w obrębie ewidencyjnym K. gm. B. na części działki o numerze ewidencyjnym [...], stanowiącej własność H. K..
Decyzja ta została oparta na następujących ustaleniach faktycznych i ocenach prawnych.
[...] S.A z siedzibą w [...] 20 czerwca 2017 r. wystąpiły z wnioskiem do Starosty [...] o uznanie za zakończoną rekultywacji gruntów na działce nr [...] położonej w obrębie K. gm. B.. Postanowieniem nr [...] z [...] października 2017r. Dyrektor [...] w [...] pozytywnie zaopiniował wykonanie rekultywacji na działce nr [...] i stwierdził, że na obszarze czasowego wyłączenia nie wykonano żadnych prać degradujących lub dewastujących grunt, a tym samym nie naruszono pokrywy glebowej, więc żadne formy działań rekultywacyjnych nie były konieczne. Lustracja przeprowadzona przez przedstawiciela Dyrektora [...] w [...] wykazała, że powierzchnie z naruszoną pokrywą roślinną są obecnie silnie zadarnione roślinnością właściwą dla gleb hydrogenicznych w trakcie sukcesji naturalnej. Stwierdzono, również obecność sadzonek czereśni ptasiej, które w projekcie rekultywacji powinny być nasadzone, aczkolwiek nie potwierdzono ich liczby z uwagi na bujny porost roślinności zielonej. Podniesiono również, że wykonane zabiegi spełniają wymogi ustawowe oraz merytoryczne dla rekultywacji w kierunku leśnym, a zrekultywowane powierzchnie umożliwiają leśne zagospodarowanie gruntów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right