Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 23 stycznia 2019 r., sygn. II SA/Kr 1348/18

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Krystyna Daniel Sędziowie : WSA Paweł Darmoń (spr.) WSA Magda Froncisz Protokolant : Anna Bubula po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 stycznia 2019 r. sprawy ze skargi T. S. na decyzję Wojewody z dnia [...] lipca 2018 r. znak: [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę skargę oddala.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta Krakowa decyzją z dnia 27.09.2017 r., nr [...].[...] znak: [...] orzekł o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu Firma B w K. pozwolenia na wykonanie robót budowlanych: Budowa budynku biurowego z garażem podziemnym, wraz z wewnętrznymi instalacjami w budynku: wody, kanalizacji sanitarnej i opadowej, gazowej, c.o., wentylacji mechanicznej, klimatyzacji, elektrycznej oraz instalacjami w terenie: kanalizacji sanitarnej, kanalizacji opadowej ze zbiornikiem retencyjnym na wody opadowe, elektrycznej, dojściem i dojazdem na działce nr [...] obr. [...], przy ul. [...] w K..

Od decyzji tej odwołanie wniósł T. S., będący stroną postępowania, (jako właściciel sąsiedniej działki budowlanej nr [...] obr. [...]). Odwołujący obawiając się o bezpieczeństwo swojej nieruchomości zarzucił, że organ wydał decyzję w oparciu o niepełny materiał dowodowy (dokumentacja geologiczno-inżynierska opracowana dla innego projektu budowlanego, brak dokumentacji z odkrywek fundamentów sąsiedniej nieruchomości w ekspertyzie stanu technicznego, brak projektu ścian grodzie zabezpieczających wykop od strony nieruchomości odwołującego, brak opracowania odprowadzenia wód opadowych, brak odpowiednich parametrów zjazdu, brak określenia parametrów urządzeń klimatyzacyjnych, jakie mają został zastosowane w obiekcie). Ponadto zdaniem odwołującego kondygnacja określona w projekcie budowlanym, jako podziemna w świetle obowiązujących przepisów podziemną nie jest, co powoduje niezgodność inwestycji z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w zakresie dopuszczalnej wysokości budynku. Odwołujący zarzucił też, że organ przed wydaniem decyzji ani w jej uzasadnieniu nie odniósł się do zgłaszanych przez odwołującego w toku postępowania ww. zarzutów, co stanowi naruszenie ogólnej zasady postępowania administracyjnego określonej w art. 10 kpa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00