Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 grudnia 2018 r., sygn. VII SA/Wa 1311/18

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Marta Kołtun-Kulik, , Sędzia WSA Tomasz Janeczko (spr.), Sędzia WSA Mirosława Kowalska, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 12 grudnia 2018 r. sprawy ze skarg D. T., E. P. i W. D. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] kwietnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie wstrzymania prowadzenia robót budowlanych oddala skargi

Uzasadnienie

D. T. i E. P. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] kwietnia 2018 r. nr [...], w przedmiocie wstrzymania robót budowlanych.

Skarżący zarzucili ww. postanowieniu:

1) Brak uzyskania opinii biegłego z zakresu budownictwa o specjalności zakresu konstrukcji oporowych celem ustalenia czy ogrodzenie działki Skarżących może być jednocześnie konstrukcją oporową w rozumieniu przepisów § 3 pkt 4 oraz § 68 pkt 1, 2, 3 - dostosowanie obiektów inżynierskich do warunków terenowych rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 30 maja 2000 r.

2) Naruszenie przepisów postępowania - art. 7 Kodeksu postępowania administracyjnego poprzez zaniechanie podjęcia niezbędnych kroków do dokonania wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, w szczególności do ustalenia czy główną rolą / funkcją przedmiotowego ogrodzenia jest zabezpieczenie terenu przed osuwaniem się gruntu czy tylko oddzielenie od siebie części terenu o różnych poziomach.

3) Błąd polegający na założeniu iż ogrodzenie zostało wybudowane celem zatrzymania osuwania się gruntu.

4) Błąd w założeniu iż ogrodzenie przekracza wysokość 2,20 m.

5) Nieuzasadnione przywoływanie przez organ wyroków WSA w Gdańsku oraz WSA w Gorzowie Wielkopolskim.

Z uwagi na ww. zarzuty, Skarżący wnieśli o:

1) Uchylenie postanowienia Nr [...] wydanego przez [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w W. w kwestii budowy "muru oporowego" na którym posadowiono ogrodzenie działki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00