Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 września 2018 r., sygn. I SA/Wr 510/18
Podatek od nieruchomości
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Barbara Ciołek, Sędziowie: sędzia WSA Anetta Makowska - Hrycyk, sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), Protokolant: specjalista Paulina Wódka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 5 września 2018 r. sprawy ze skargi U. L. przy udziale: J. L., P. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J. z dnia [...] 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2017 r.: oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w J., po rozpoznaniu odwołania U. L. (dalej: skarżąca, strona skarżąca), utrzymało w mocy orzeczenie Prezydenta Miasta J. z 2017 r. ustalające U., P. i J. L. zobowiązanie za 2017 r. w podatku od nieruchomości położonej w J. przy ul. W. [...].
Jak wynikało z akt sprawy organ podatkowy na podstawie wypisu z rejestru gruntów i budynków przyjął że w 2017 r. nieruchomość położona w J. przy ul. W. [...] stanowiła niepodzielną współwłasność U. (w udziale 3/32), P. (w udziale 26/32) i J. (w udziale 3/32) L.. Przy czym skarżąca stała się współwłaścicielem tej nieruchomości w wyniku odziedziczenia udziału po P. L., co dokumentuje akt poświadczenia dziedziczenia (Rep.[...] z 8 grudnia 2014 r.) oraz darowizny udziału w spadku dokonanej przez jej syna K. L. (akt notarialny - Rep.[...] z 8 maja 2015 r.) W drodze dziedziczenia skarżąca oraz jej syn K. nabyli spadek po zmarłym P. L.. Zaś 8 maja 2015r. skarżąca przyjęła darowiznę od syna K., jej przedmiotem był m.in. udział w spornej nieruchomości. W toku postępowania podatkowego skarżąca podnosiła, że nie powinna być obciążana podatkiem od nieruchomości, gdyż faktycznie jej nie posiada i z niej nie korzysta. Uprawnienia te realizują dla własnych celów pozostali współwłaściciele nie czyniąc w tym względzie uzgodnień ze skarżącą, oni ponoszą też koszty związane z utrzymaniem nieruchomości. W trakcie przeprowadzonych 24 czerwca 2016 r. oględzin nieruchomości organ podatkowy ustalił jej powierzchnię i przeznaczenie poszczególnych gruntów i budynków. Na tej podstawie, powołując m.in. się na dane zapisane w ewidencji gruntów i budynków, określił charakter podatkowy nieruchomości i posadowionych na niej budynków, kwestionując mieszkalne przeznaczenie części jednej z nieruchomości o pow. 156,74 m2, jako niezgodne z zapisami w ww. ewidencji. W pozostałym zakresie nie kwestionował ani deklarowanej powierzchni gruntów i budynków ani ich przeznaczenia, zaznaczając, że jednokondygnacyjny "inny budynek niemieszkalny" o numerze ewidencyjnym 420 jest zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej przez spółkę "A" L. X P. L. i W. L. s.c. z siedzibą w S. przy ul. L. [...], co przekładało się na stawkę podatku od nieruchomości.