Artykuł
Najem w działalności jednostek oświatowych
Potrzeby finansowe jednostek oświatowych są duże. Środki, które otrzymują z budżetu państwa i gminy, nie zawsze są wystarczające. Dlatego dyrektorzy szkół starają się we własnym zakresie pozyskiwać dodatkowe finansowanie, którego źródłem może być m.in. prowadzona w niewielkim zakresie działalność gospodarcza – w tym najem. Jakie są skutki podatkowe podjęcia takiej decyzji?
Prowadzenie szkół podstawowych, z wyjątkiem szkół podstawowych specjalnych (w tym szkół przy zakładach karnych oraz zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich) i artystycznych należy do obowiązkowych zadań własnych gmin. Takie szkoły gminne są nieposiadającymi osobowości prawnej jednostkami organizacyjnymi tych gmin i w obrocie cywilnoprawnym nie działają we własnym imieniu, lecz wyłącznie w imieniu i na rzecz swojej jednostki nadrzędnej – czyli gminy.
Finansowanie działalności jednostek oświatowych
Podstawowym źródłem finansowania szkół jest subwencja oświatowa, którą szkoła co prawda otrzymuje do swojego budżetu od jednostki nadrzędnej, ale która pochodzi ze środków budżetu państwa. Nie pokrywa ona jednak w całości kosztów działania szkoły. Jest uzupełniana środkami pochodzącymi z budżetów gmin. Biorąc pod uwagę ogromne potrzeby jednostek oświatowych, te środki to zwykle nadal za mało. Dlatego dyrektorzy szkół starają się we własnym zakresie pozyskiwać dodatkowe finansowanie, którego źródłem mogą być środki unijne, programy rządowe czy też prowadzona w niewielkim zakresie działalność gospodarcza.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right