Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 27 września 2018 r., sygn. II SA/Kr 795/18

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Tuszyńska (spr.) Sędziowie: WSA Magda Froncisz WSA Tadeusz Kiełkowski Protokolant: starszy sekr. sądowy Beata Stefańczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 września 2018 r. sprawy ze skargi D. P. i P. P. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] listopada 2015 r. znak: [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. zasądza od Wojewody [...] na rzecz skarżących D. P. i P. P. kwotę 500,00 zł (pięćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 18 marca 2015r. Starosta [...] zatwierdził projekt budowlany i udzielił M. I. pozwolenia na budowę inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego z instalacjami wewnętrznymi wod.-kan., elektryczną i c.o., budynku gospodarczego, terenu utwardzonego; drogi i dojścia, zbiornika na ścieki sanitarne, zjazdu indywidualnego na drogę gminną na działkach nr [...], [...], [...] w miejscowości C., Gmina J..

Organ I instancji wskazał, że wnioskowana inwestycja jest zgodna z postanowieniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gmina J. w obszarze sołectwa C. zatwierdzonego uchwałą nr [...] Rady Gmina J. z dnia 17 marca 2003r. Projekt zagospodarowania terenu dla zakresu objętego decyzją pozwolenia na budowę jest zgodny z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi. Projekt budowlany został opracowany przez osoby posiadające uprawnienia do projektowania; posiada wymagane opinie i uzgodnienia; projektant załączył informację BIOZ oraz złożył oświadczenie o sporządzeniu projektu budowlanego zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej. W sprawie nie była wymagana decyzja zezwalająca na wyłączenie tego gruntu z produkcji rolnej. Inwestor złożył oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Zgodnie z oświadczeniem projektanta, budynki od granicy działki o nr [...] posiadają ścianę oddzielenia przeciwpożarowego o klasie odporności REI 60 spełniające wymogi przepisów ppoż. w zakresie § 232-235 ww. warunków technicznych, a projektowana inwestycja jest zgodna z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi. Zdaniem Starosty, budynki objęte decyzją zostały zaprojektowane z uwzględnieniem art. 5 Prawa budowlanego, tj. m.in. z poszanowaniem występujących w obszarze oddziaływania obiektu uzasadnionych interesów osób trzecich, w tym zapewnienia dostępu do drogi publicznej. Zgodnie z art. 4 Prawa budowlanego każdy ma prawo zabudowy nieruchomości gruntowej, jeżeli wykaże prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, pod warunkiem zgodności zamierzenia budowlanego z przepisami. Starosta stwierdził, że strony brały czynny udział w postępowaniu i wielokrotnie zapoznawały się z materiałem dowodowym, co zostało odnotowane w aktach. P. P. zgłaszał również szereg uwag, które zostały szczegółowo wyjaśnione.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00