Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 września 2018 r., sygn. II SA/Gl 565/18

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski, Sędziowie Sędzia NSA Łucja Franiczek,, Sędzia WSA Artur Żurawik (spr.), Protokolant specjalista Ewa Jędrasik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 września 2018 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla miasta R. z dnia [...] r. nr [...]; 2. zasądza od Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach na rzecz skarżącego kwotę 997 (dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z [...]. r., nr [...], Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta R. nałożył na inwestora M. K. obowiązek rozbiórki obiektu kontenerowego położonego na działce nr 1 przy ul. [...] w R.. Jako podstawę prawną decyzji wskazano art. 48 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (obecnie j.t. Dz. U. z 2018 r., poz. 1202 - dalej p.b.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (j.t. Dz. U. z 2017 r., poz. 1257 ze zm. - dalej k.p.a.).

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że kontener jest obiektem budowlanym, wolno stojącym, parterowym o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 35 m2. Obiekt wyposażony jest w instalację elektryczną i posadowiony jest na bloczkach betonowych (posadowienie punktowe) oraz przykryty blachą falistą. W kontenerze znajdują się przedmioty służące do prowadzenia działalności gospodarczej inwestora. Wobec tego uznano, że obiekt pełni funkcję magazynową, a to oznacza, iż konieczne było uprzednie uzyskanie pozwolenia na budowę. Przed wydaniem decyzji nakazującej rozbiórkę organ rozważył możliwość przeprowadzenia postępowania legalizacyjnego określonego w art. 48 ust. 2 p.b., jednak ze względu na sprzeczność z postanowieniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wykluczył dopuszczalność legalizacji obiektu. Organ ustalił, że przedmiotowy obiekt narusza przepisy planu zagospodarowania przestrzennego uchwalonego uchwałą nr [...] Rady Miasta R. z [...] r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta R. (opublikowaną w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego z [...]r., Nr [...], poz. [...]). Obiekt położony jest na terenie oznaczonym w planie symbolem MN - tereny zabudowy mieszkaniowej o niskiej intensywności i jednorodzinnej. W świetle § 5 ust. 2 pkt 4 na terenie, na którym posadowiony jest kontener, zabronione jest posadawianie obiektów magazynowo - składowych. Skoro na działce nie jest dopuszczalna zabudowa magazynowa, organ orzekł o nakazie rozbiórki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00