Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 23 maja 2018 r., sygn. II SA/Po 1141/17

Ochrona zwierząt

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Edyta Podrazik Asesor WSA Jan Szuma Protokolant st. sekr. sąd. Edyta Rurarz - Kwietniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 maja 2018 r. sprawy ze skargi F. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] października 2017 r. nr [...] w przedmiocie ochrony zwierząt I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej kwotę [...]zł ([...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] października 2017 r. nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze, powołując art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257, dalej jako: "K.p.a."), utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta i Gminy P. z dnia [...] września 2017 r. nr [...] o odmowie czasowego odebrania zwierzęcia (suczki o imieniu N. ) A. P., zam. w [...].

Decyzja powyższa zapadła w następującym stanie faktycznym.

W dniu [...] stycznia 2017 r. do Urzędu Miasta i Gminy w P. wpłynęło zawiadomienie Fundacji [...], dalej jako: "Fundacja", informujące, że w dniu [...] grudnia 2016 r. Fundacja (w asyście Policji) dokonała interwencyjnego odbioru czteromiesięcznej suczki rasy mieszanej o imieniu [...], stanowiącej własność A. P., z posesji zlokalizowanej w miejscowości Z. nr [...] (gm. P.) - z uwagi na naruszenie przepisów ustawy o ochronie zwierząt. W piśmie podano, iż właściciel suczki dopuścił się czynu opisanego w art. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt tj. znęcania się nad zwierzęciem poprzez utrzymywanie go w niewłaściwych warunkach bytowania. W dniu interwencji szczenię, pomimo mrozu, przebywało na dworze - w zanieczyszczonym odchodami kojcu, bez miski na wodę i bez karmy. Suczka nie była szczepiona przeciwko wściekliźnie a przeprowadzone później badanie weterynaryjne wykazało niedożywienie, hipotermię i silne zarobaczenie - zagrażające zdrowiu i życiu zwierzęcia. Na terenie posesji znajdował się jeszcze jeden pies (dorosły samiec o imieniu H. ) - z widocznym rozpadającym się guzem na grzbiecie. Według ustaleń Fundacji, w sierpniu 2016 r. weterynarz zdiagnozował u [...] nowotwór, który miał być zoperowany, lecz właściciel nie zgłosił się z psem do kliniki w celu wykonania zabiegu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00