Wyrok WSA w Łodzi z dnia 6 maja 2010 r., sygn. II SA/Łd 990/09
Dnia 6 maja 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA: Grzegorz Szkudlarek, Sędziowie Sędzia WSA: Czesława Nowak-Kolczyńska (spr.), Sędzia WSA: Renata Kubot-Szustowska, Protokolant Asystent sędziego Katarzyna Orzechowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 maja 2010 roku przy udziale --- sprawy ze skargi J. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...], Nr [...] w przedmiocie czasowego odebranie psa 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta Ł. z dnia [...] roku, Nr [...]; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się niniejszego wyroku.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Burmistrz Ł. na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 106, poz. 1002 ze zm.), art. 104 i 107 k.p.a. z urzędu orzekł o czasowym odebraniu psa J.L. oraz przekazaniu go Schronisku dla Zwierząt w Ł. i wskazał, że decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu.
Uzasadniając podjęte rozstrzygnięcie organ argumentował, że pismem z dnia 6 marca 2009 r. Straż Miejska wniosła o odebranie psa J.L., wskazując że jest on utrzymywany w niewłaściwych warunkach bytowania, przebywa nieustannie pod klatką schodową bloku, w którym zamieszkuje jego właścicielka. Dotychczas nakładane na stronę przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej i Policji w drodze mandatów grzywny nie doprowadziły do poprawy warunków bytowania zwierzęcia.
W odwołaniu od decyzji J. L. podniosła, że pies został 7 lat temu znaleziony pod płotem i przygarnięty przez odwołującą. Pies jest sukcesywnie odrobaczany, szczepiony i poddawany badaniom lekarskim. Co istotne, jest własnością jej chorego na Zespół Downa, ubezwłasnowolnionego syna M. Zwierzę jest łagodne, czego dowodem jest fakt, iż kilkakrotnie skradziono mu obrożę, choć często zbyt hałaśliwie szczeka. Do odwołania strona załączyła dokumentację fotograficzną.