Wyrok WSA w Łodzi z dnia 26 stycznia 2016 r., sygn. II SA/Łd 641/15
Dnia 26 stycznia 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska, Sędziowie Sędzia WSA Arkadiusz Blewązka (spr.), Sędzia WSA Czesława Nowak-Kolczyńska, Protokolant Pomocnik sekretarza Izabela Bielińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 stycznia 2016 roku sprawy ze skargi Stowarzyszenia "A" w T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy czasowego odebrania zwierząt 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza O. z dnia [...], znak [...]; 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. na rzecz Stowarzyszenia "A" w T. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania. LS
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. uchyliło decyzję Burmistrza O. z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie odmowy czasowego odebrania zwierząt w części dotyczącej nakazania zwrotu zwierząt ich właścicielowi, w pozostałym zakresie utrzymało zaskarżoną decyzję w mocy.
Jak wynika z akt sprawy, decyzją z dnia [...] znak: [...] Burmistrz O. odmówił czasowego odebrania W. K. trzech psów: samca mieszańca maści brązowo - szarej, samca mieszańca maści rudej w wieku około 5 lat, suki mieszańca maści czarnej w wieku około 6 lat. Jednocześnie organ orzekł o zwrocie wskazanych zwierząt właścicielowi. W motywach rozstrzygnięcia Burmistrz O. wyjaśnił, że w dniu 15 stycznia 2015r. otrzymał wniosek Stowarzyszenia A o wydanie decyzji o czasowym odebraniu W. K. trzech psów w trybie art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2013r. poz. 856 ze zm.), dalej powoływanej jako "ustawa", o przekazaniu psów na podstawie art. 7 ust. 1c ustawy pod czasową opiekę Stowarzyszenia A w T. oraz o obciążenie W. K. kosztami utrzymania psów. Następnie organ przedstawił dotychczasowy przebieg postępowania. Wyjaśnił, że w dniu 22 listopada 2014r. Stowarzyszenie A w T. przeprowadziło kontrolę warunków utrzymania zwierząt na nieruchomości położonej w O. przy ul. A, o której nie był informowany Burmistrz O. oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii w O.. Członkowie Stowarzyszenia podczas przeprowadzonej kontroli stwierdzili, że za ciągiem budynków garażowych, usytuowane były drewniane, rozpadające się budki, w których przetrzymywane były zwierzęta: trzy psy i gołębie będące własnością W. K.. Pierwszy z psów, samiec maści brązowo-szarej trzymany był na łańcuchu przypiętym do słupka ogrodzeniowego. W otoczeniu psa znajdowały się różnego rodzaju odpady oraz odchody. Drewniana rozpadająca się budka stwarzała zagrożenie dla psa, ponieważ oprócz brudnych szmat znajdowały się w niej metalowe przedmioty, łopata oraz szczotka do zamiatania. Zwierzę było wychudzone, z wyczuwalnymi kośćmi kręgosłupa i żeber, sierść brudna. Kolejne dwa psy: samiec maści rudej oraz suka maści czarnej, poruszały się swobodnie po okolicy, również w bliskości ulicy. Samiec maści rudej był wychudzony z wyczuwalnymi kośćmi kręgosłupa, żeber i guzów biodrowych. Suka maści czarnej miała liczne guzy na ciele w tym jednym w stanie rozkładu, z sączącą się ropą, świadczącą o możliwym stanie zapalnym. Zwierzęta chroniły się w drewnianej budce, wyściełanej brudnymi szmatami, piachem, resztkami jedzenia oraz odchodami. W trakcie interwencji nie stwierdzono obecności misek z wodą, jedynie miski z resztkami pożywienia, na które składało się: skórki od chleba, resztki makaronu oraz składniki, których nie dało się zidentyfikować.