Orzeczenie
Wyrok WSA w Łodzi z dnia 17 listopada 2015 r., sygn. II SA/Łd 711/15
Dnia 17 listopada 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Barbara Rymaszewska, Sędziowie Sędzia NSA Grzegorz Szkudlarek, Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Kośka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 listopada 2015 roku sprawy ze skargi Stowarzyszenia "A" w T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy czasowego odebrania zwierząt 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy I. z dnia [...], Nr [...]; 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. na rzecz Stowarzyszenia "A" w T. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania. LS
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...], nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2013r., poz. 267 ze zm.), powoływanej dalej jako "k.p.a." - utrzymało w mocy decyzji Wójta Gminy I. z dnia [...] znak: [...], o odmowie czasowego odebrania zwierząt.
Kolegium wyjaśniło, że ww. decyzją organ I instancji odmówił czasowego odebrania psa R. K. i S.K. W uzasadnieniu decyzji wskazał, że w dniu 13 stycznia 2015r. do Urzędu Gminy wpłynęło zawiadomienie Stowarzyszenia A w T., w którym poinformowano Gminę o czasowym odebraniu psa rasy bokser jego właścicielom R.i K. i S. K., jednocześnie wnosząc o wydanie decyzji w przedmiotowej sprawie oraz o przekazanie psa pod czasową opiekę Stowarzyszenia A. Ponadto wnioskowano o obciążenie właścicieli zwierzęcia kosztami utrzymania w wysokości 20,00 zł dziennie od dnia odebrania psa do czasu zakończenia sprawy karnej. Organ I instancji wskazał, że do Stowarzyszenia zgłoszono anonimowo fakt trzymania stale na łańcuchu, bez dostępu do wody, psa rasy bokser na posesji w miejscowości L. nr 22 gm. I. Na miejscu patrol interwencyjny zastał psa rasy bokser, maści rudej z białymi znaczeniami, mieszkającego w budzie, uwiązanego na łańcuchu długości około metra. Pies trząsł się z zimna, był wyziębiony, miał katar i kaszel, przy budzie stwierdzono brak wody w misce. Zwierzę było wychudzone, miało wystające żebra, wyczuwalne kości miednicy, oraz guzy biodrowe. Do wniosku załączono dokumentację fotograficzną, która miała dowodzić słuszności wniosku. Pomimo, iż we wniosku wskazano, że załącznik stanowi zaświadczenie lekarskie, wniosek nie zawierał przedmiotowego orzeczenia.