Orzeczenie
Wyrok WSA w Łodzi z dnia 8 grudnia 2015 r., sygn. II SA/Łd 747/15
Dnia 8 grudnia 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rymaszewska Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska (spr.) Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Kośka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 grudnia 2015 roku sprawy ze skargi Stowarzyszenia "A" w T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy czasowego odebrania zwierzęcia 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza O. z dnia [...], nr [...]; 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. na rzecz Stowarzyszenia "A" w T. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania. LS
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...]r., nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 i pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz.U. z 2013r., poz. 267 ze zm.), powoływanej dalej jako "k.p.a." - utrzymało w mocy decyzję Burmistrza O. z dnia [...]r., znak: [...], w części dotyczącej odmowy czasowego odebrania zwierzęcia A. K.-S., natomiast uchyliło ww. decyzję w części dotyczącej nakazania zwrotu zwierzęcia właścicielowi.
W uzasadnieniu decyzji Kolegium wyjaśniło, że w dniu 15 stycznia 2015r. do Burmistrza O. wpłynął wniosek Stowarzyszenia "A" o wydanie decyzji o czasowym odebraniu psa w trybie art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt (tekst jednolity Dz.U. z 2013r., poz. 856 ze zm.) i przekazanie go pod czasową opiekę "A", a także obciążenie A. K.-S. kosztami utrzymania psa. W dniu 22 listopada 2014r. "A" przeprowadziło kontrolę warunków utrzymania zwierząt na nieruchomości położonej w O. przy ul. A 67. O przeprowadzonej kontroli nie był poinformowany Burmistrz O. ani Powiatowy Lekarz Weterynarii w O. Na powyższej nieruchomości członkowie Stowarzyszenia "A" podczas przeprowadzonej kontroli zastali psa, przywiązanego sznurkiem od snopowiązałki do szopy, nie mającego swobody poruszania się. Zwierzę trzymane było w błocie. Nie miało żadnego schronienia przed deszczem, zimnem, czy wiatrem. Okrywa włosowa psa była cała zabrudzona błotem, świeżym i zaschniętym. Suczka nie miała dostępu do wody. Obok płotu znajdował się zbity słoik i kilka szkieł, po których pies chodził, co powodowało możliwość okaleczenia się psa. Zwierzę przebywało ww. własnych odchodach stałych i płynnych, okropnie cuchnęło moczem. Na szyi psa zawiązany mocno sznurek powodował obtarcia. Członkowie Stowarzyszenia "A" stwierdzając, że zachodzą przesłanki zastosowania art. 7 ust. 3 ustawy o ochronie zwierząt dokonali natychmiastowego odebrania psa A. K.-S.