Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 3 grudnia 2015 r., sygn. IV SA/Po 710/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Grossmann (spr.) Sędziowie WSA Donata Starosta WSA Anna Jarosz Protokolant st. sekr. sąd. Monika Zaporowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia "P." w T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia (...) r., nr (...) w przedmiocie odmowy czasowego odebrania zwierząt 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza U. z dnia (...) r. w przedmiocie odmowy czasowego odebrania zwierząt; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. na rzecz Stowarzyszenia "P" w T. kwotę 200 zł (dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z (...) r. nr (...) Burmistrz U. (dalej: "Burmistrz" lub "organ I instancji) - wskazując jako podstawę prawną art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2013 r. poz. 856; dalej w skrócie: "u.o.z.") oraz art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267 z późn. zm.; dalej w skrócie: "k.p.a.") - odmówił czasowego odebrania E. W. zwierząt - psów - suki wraz z sześcioma szczeniakami.
W uzasadnieniu organ podał, że (...) r. do jego Urzędu wpłynęło faksem zawiadomienie Stowarzyszenia "P" w T. (dalej jako: "Stowarzyszenie" lub "Skarżący") o odebraniu psów w trybie art. 7 ust. 3 oraz art. 6 ust. 2 pkt 10 u.o.z. Psy (suka wraz z sześcioma szczeniakami) odebrane zostały E. W. ze względu na zagrożenie życia i zdrowia. Decyzją z (...) r. Burmistrz odmówił czasowego odebrania zwierząt. W wyniku odwołania wniesionego przez Stowarzyszenie, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. decyzją z (...) r. uchyliło zaskarżoną decyzję Burmistrza i przekazało sprawę temu organowi do ponownego rozpatrzenia.
Dalej organ I instancji wyjaśnił, że ponownie rozpatrując sprawę szczegółowo wypełnił zalecenia zawarte w ww. decyzji SKO, tj. ustalił listę osób biorących udział w interwencji oraz we wcześniejszych wizytach na nieruchomości; przesłuchał te osoby, stronę oraz członków jej rodziny na okoliczność kontroli i opieki nad zwierzętami; uzyskał wgląd w akta sprawy Sądu Rejonowego w W. VII Zamiejscowy Wydział Karny z siedzibą w C., sygn. akt VII K (...), w tym również zapoznał się z opinią bieglej z zakresu zoopsychologii, obecnej podczas interwencji; a także wystąpił ponownie (za pośrednictwem Starosty C.), dwukrotnie, do Stowarzyszenia z prośbą o udostępnienie posiadanej dokumentacji, w tym medycznej.