Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 19 października 2017 r., sygn. IV SA/Gl 396/17

Inspekcja sanitarna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax, Sędziowie Sędzia WSA Renata Siudyka, Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz (spr.), Protokolant specjalista Magdalena Nowacka-Brzeźniak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 października 2017 r. sprawy ze skargi D. K. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...]nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. na rzecz strony skarżącej kwotę 480 zł (słownie: czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w T. odmówił stwierdzenia u skarżącego D. K. choroby zawodowej: pylicy płuc - pylicy górników kopalń węgla wymienionej w poz. 3.2 wykazu chorób zawodowych określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30.06.2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1367). W uzasadnieniu wskazał, że decyzję wydano na podstawie orzeczenia lekarskiego z dnia [...] r. o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej wystawionego przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w K. - Poradnię Chorób Zawodowych w S. oraz w oparciu o ocenę narażenia zawodowego potwierdzającą, że w czasie wykonywania pracy w "A" w okresie od 1980 do 1995 r. skarżący był narażony na działanie pyłów węgla kamiennego zawierających wolną krystaliczną krzemionkę o działaniu zwłókniającym.

W odwołaniu od powyższej decyzji D. K. podniósł, że w 1995 r. komisja ZUS stwierdziła jego częściową niezdolność do pracy z powodu rostrzenia oskrzeli i oskrzelików i zmian pylicznych. Wskazał, że w 1996 r. stwierdzono jego całkowitą niezdolność do pracy, a następnie w 2005 r. Komisja ZUS stwierdziła jego częściową niezdolność do pracy z powodu rostrzenia oskrzeli i oskrzelików oraz zmian pylicznych. Podniósł, że rtg klatki piersiowej z 8 marca 2004 r. wykazało w polach płucnych, zwłaszcza dolnych, rozsiane cienie siateczkowo - smużkowate i punkcikowate. Dodał, że badania płuc przeprowadzone 16 marca 2004 r. wykazały widoczne, liczne, drobnoguzkowe zagęszczenia miąższu płucnego, zwłaszcza w obrębie segmentów szczytowych obu płuc , a także zmiany włókniste ciągnące się w kierunku wnęki i ściany klatki piersiowej. Wskazał, że również rtg z 9 grudnia 2003 r. wykazało istnienie zmian włóknistych. Skarżący zarzucił, że w związku z powyższymi wynikami badań, opinia lekarska o braku podstaw do orzeczenia choroby zawodowej jest niesłuszna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00