Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 20 lipca 2017 r., sygn. I SA/Łd 131/17

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Janicki Sędziowie: Sędzia NSA Wiktor Jarzębowski (spr.) Sędzia WSA Paweł Kowalski Protokolant: Specjalista Dorota Choińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 lipca 2017 r. sprawy ze skargi H. M.-S. na indywidualną interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. działającego z upoważnienia Ministra Rozwoju i Finansów obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości 1. uchyla zaskarżoną interpretację: 2. zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

I SA/Łd 131/17

UZASADNIENIE

Wnioskodawczyni H. M. S. wystąpiła z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, a konkretnie art. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiła następujący stan faktyczny:

W dniu 7 czerwcu 1969 r. wnioskodawczyni razem z mężem T. S. zakupiła zabudowaną działkę rolną o pow. 0,319 ha położoną w miejscowości K. Działka objęta była współwłasnością majątkową małżonków. Mąż wnioskodawczyni zmarł

1 października 2014 r. Wnioskodawczyni stała się jedyną właścicielką przedmiotowej nieruchomości, co wynika z aktu poświadczenia dziedziczenia z dnia 20 stycznia 2015 r. W dniu [...] wnioskodawczyni sprzedała przedmiotową nieruchomość na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

W nawiązaniu do tak przedstawionego stanu faktycznego wnioskodawczyni zapytała, czy jest zobowiązana do uiszczenia podatku dochodowego od sprzedaży tej nieruchomości, a jeżeli tak, to na jakiej podstawie?

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wnioskodawczyni stwierdziła, że "dziedziczenie udziału w nieruchomości, której było się współwłaścicielem pozwala na jej sprzedaż bez podatku nawet przed upływem 5 lat od dnia rozliczenia otrzymanego spadku. W przypadku małżonków między którymi istnieje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej termin ten liczy się od daty nabycia (w przypadku wnioskodawczyni od 7 czerwca 1969 r.), a nie od daty dziedziczenia udziału w nieruchomości (w przypadku wnioskodawczyni 20 stycznia 2015 r.). Sprzedaż nieruchomości nastąpiła 18 października 2015 r., a więc po 45 latach". Na poparcie zaprezentowanego stanowiska wnioskodawczyni powołała się na wyroki sądów administracyjnych: WSA w Bydgoszczy I SA/Bd 228/15, WSA w Warszawie III SA/Wa 1177/13 i WSA w Łodzi I SA/Łd 569/15.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00