Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 31 lipca 2006 r., sygn. I SA/Rz 262/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Jacek Surmacz Sędziowie WSA Barbara Stukan-Pytlowany /spr./ WSA Kazimierz Włoch Protokolant sek.sąd. Beata Janczewska po rozpoznaniu w Wydziale I Finansowym w dniu 25 lipca 2006 r. sprawy ze skargi R.y B. i J. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] lutego 2006 r. Nr [...] w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2002r. - oddala skargę -
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] lipca 2004 roku o Nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] kwietnia 2004 roku o nr [...] określającą R. i J. B. zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2002 rok w wysokości 15.243,90 zł.
Z uzasadnienia decyzji wynika, iż małżonkowie R. i J. B. w korekcie rocznego zeznania podatkowego o wysokości osiągniętego w 2002 roku dochodu, złożonej na formularzu PIT - 36, zadeklarowali po stronie J. B. dochody z tytułu wynagrodzenia ze stosunku pracy, z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, z tytułu działalności wykonywanej osobiście i z tytułu najmu, oraz po stronie R. B. - z tytułu emerytur - rent. Od dochodu J. B. odliczył składki na ubezpieczenia społeczne oraz na rzecz organizacji, do których przynależność jest obowiązkowa. Wyliczony w ten sposób od 14 dochodów podatek dochodowy małżonków, został następnie pomniejszony o składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz o kwotę 4278,84 zł stanowiącą 19% wydatków poniesionych na remont i modernizację budynku mieszkalnego. Następnie, na skutek przeprowadzonego postępowania podatkowego organy podatkowe wyłączyły z kosztów uzyskania przychodów kwotę stanowiącą wydatek związany z używaniem prywatnego samochodu osobowego nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych w działalności gospodarczej - art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000r.Nr 14, poz.176 ze zm.) zwanej dalej jako p.d.o.f. oraz kwotę stanowiącą nieprawidłowe wyliczenie wysokości ubezpieczenia budynku, ubezpieczenia deliktowego oraz podatku od nieruchomości. Ponadto organy podatkowe pomniejszyły zgłoszony przez podatnika z przychód z najmu lokali niemieszkalnych o kwotę stanowiącą podatek VAT oraz zmniejszyły - na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 1 i ust. 2-17 p.d.o.f. wydatki poniesione przez podatników na remont i modernizację budynku. Podstawą zakwestionowania przez organy podatkowe ostatniego rozliczenia było nie dysponowanie przez podatników tytułem prawnym do lokali na drugim i trzecim piętrze budynku. Jak bowiem ustaliły organy podatkowe, lokal na drugim piętrze zajmowała w 2002 roku jako "lokator i spadkobierca" J. S., zaś postępowanie spadkowe po S. S. - żonie S. S. , obejmujące lokal na trzecim piętrze nie zostało wówczas zakończone.