Wyrok WSA w Warszawie z dnia 31 maja 2017 r., sygn. III SA/Wa 1633/16
Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Sędziowie sędzia WSA Dominik Gajewski, sędzia WSA Piotr Przybysz (sprawozdawca), Protokolant referent Katarzyna Nartanowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 maja 2017 r. sprawy ze skargi J.G. na zmianę interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 16 marca 2016 r. nr DD9.8220.2.22.2016.KCT w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną zmianę interpretacji indywidualnej, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz J.G. kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 20 kwietnia 2016r. uzupełnionym pismem z dnia 15 maja 2017r., J.G.(zwany dalej: "Wnioskodawca" lub "Skarżący"), reprezentowany przez radcę prawnego B.W., wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na zmianę interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 16 marca 2016r., nr D9.8220.2.22.2016.KCT w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Zaskarżona interpretacja została wydana w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Pismem z dnia 29 września 2015r. Skarżący złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie skutków podatkowych wniesienia przez Wnioskodawcę do polskiej spółki z o.o. wkładu niepieniężnego w postaci udziałów polskiej spółki kapitałowej w ramach tzw. wymiany udziałów.
We wniosku wskazał, że jest osobą fizyczną, mającą miejsce zamieszkania w Polsce i podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: "podatek PIT"). Wnioskodawca był m.in. właścicielem 462 udziałów (przywoływanych również jako: "Udziały") spółki kapitałowej z siedzibą oraz miejscem zarządu na terytorium Polski (dalej: "Spółka Polska"), podlegającej w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: "podatek CIT"). Pozostałymi wspólnikami Spółki Polskiej byli: (i) dwie osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Polsce oraz podlegające w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku PIT oraz (ii) spółka komandytowa z siedzibą w Polsce (zwani odpowiednio: "Osoby Fizyczne" "Spółka Komandytowa", zaś łącznie: "Udziałowcy"), posiadający - odpowiednio - 192, 346 i 111 udziałów Spółki Polskiej. Ponadto, Wnioskodawca i jedna z Osób Fizycznych są wspólnikami Spółki Komandytowej.