Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 21 kwietnia 2017 r., sygn. II SA/Rz 1662/16

Inne; Zagospodarowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SNSA Małgorzata Wolska Sędziowie WSA Krystyna Józefczyk WSA Marcin Kamiński /spr./ Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 21 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi A. Sp. z o.o. z siedzibą w [....] na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] sierpnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o żądanej treści -skargę oddala-

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi A. Sp. z o.o. z siedzibą w [...] (Spółka, skarżąca/strona skarżąca) jest postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] sierpnia 2016 r. nr [...], utrzymujące w mocy postanowienie Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...], wydane w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o żądanej treści.

Stan faktyczny i prawny sprawy ze skargi na powyższe postanowienie przedstawia się następująco:

Wnioskiem z [...] czerwca 2014 r. Spółka zwróciła się do Prezydenta Miasta [...] o wydanie zaświadczenia, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zespołu miast [...], uchwalony uchwałą nr [...] Rady Miasta [...] z dnia [...].05.1997 r. w sprawie zmiany w miejscowym planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego zespołu miast [...], pozostaje w mocy i stanowi obowiązujący akt prawa miejscowego.

Postanowieniem z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] Prezydent Miasta [...] odmówił wydania zaświadczenia o wnioskowanej treści. Organ wskazał, że zgodnie z przepisem art. 87 ust. 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (u.p.z.p.), obowiązujące w dniu wejścia w życie ustawy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego uchwalone przed dniem 1 stycznia 1995 r. zachowują moc do czasu uchwalenia nowych planów, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2003 r. Obecnie obowiązująca ustawa nie reguluje zasad obowiązywania zmian miejscowych planów, które utraciły moc. Organ opierając się na poglądach wyrażanych w komentarzach do ustawy oraz wyrokach sądów administracyjnych wyraził przekonanie, że można przyjąć, iż moc obowiązującą mogą zachować te zmiany wygasłych planów, które mają samodzielny charakter. Biorąc pod uwagę powyższe, Gmina [...] w okresie od 5 września 2013 r. do 7 stycznia 2014 r. przeprowadziła szereg analiz, w których oceniono uchwały stanowiące zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (mpzp) uchwalonych przed dniem 1 stycznia 1995r. Wyniki analiz wykazały, iż uchwał dotyczących zmian mpzp nie powinno się uznawać za akty w pełni samodzielne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00