Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 12 kwietnia 2012 r., sygn. II SA/Gd 69/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Janina Guść Sędziowie: Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Protokolant Sekretarz Sądowy Izabela Adamowicz po rozpoznaniu w dniu 12 kwietnia 2012 r. na rozprawie sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w T. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 5 grudnia 2011 r., nr [...] w przedmiocie wydania zaświadczenia o zgodności sposobu użytkowania części obiektu budowlanego z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 6 stycznia 2009 roku A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w T. wystąpiła do Wójta Gminy o wydanie zaświadczenia o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania części obiektu budowlanego (lokal użytkowy - garaż) na terenie działki nr [...] w R. z ustaleniami obowiązującego dla tej wsi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

W uzasadnieniu wniosku Spółka wskazała, iż na podstawie decyzji nr [...] z dnia 22 marca 2006 r. o pozwoleniu na budowę rozpoczęła realizację budynku mieszkalnego 10-segmentowego położonego w miejscowości R. W toku prac, z uwagi na specyficzne warunki glebowe, wystąpiła konieczność zmiany zatwierdzonego projektu budowlanego poprzez wybudowanie pod parterem budynku dodatkowej skrzyni fundamentowej - sutereny, co skutkowało poszerzeniem płyty fundamentowej oraz przesunięciem klatki schodowej. Spółka uzyskała zmianę decyzji o pozwoleniu na budowę, akceptującą opisaną powyżej projektowaną zmianę konstrukcyjną (decyzja z dnia 22 grudnia 2006 r.). Aktualnie budynek został ukończony i planowana jest wkrótce sprzedaż pierwszych lokali mieszkalnych. Powstały pod lokalami położonymi na parterze element konstrukcyjny ma wymiary - wys. 2,2 m, pow. ok. 1000m2. Element ten tworzy specyficzną skrzynię i jest pusty w środku, za wyjątkiem podpór wykonanych zgodnie z projektem. Spółka wyjaśniła, iż wykonała szereg badań z udziałem odpowiednich służb co do możliwości korzystania z ww. elementu jako garażu na samochody osobowe. Wszystkie te badania oraz oceny potwierdzają taką możliwość, w związku z czym Spółka ma zamiar wystąpić do właściwego organu o przeznaczenie ww. części obiektu na lokal użytkowy - garaż. Dodatkowo Spółka stwierdziła, że wprawdzie postanowienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu "wskazywały na niemożliwość podpiwniczenia budynków z powodu warunków wodnych (wysokie lustro wody w gruncie, co wynikało m. in. z wcześniejszych informacji przedstawionych przez sporządzających projekt planu architektów - urbanistów). Zastosowana technologia i konstrukcja (izolacja przeciwwodna) oraz posadowienie podłogi skrzyni fundamentowej eliminują jakiekolwiek zagrożenie wywoływane wodą, co potwierdzają ekspertyzy (...). Biorąc powyższe pod uwagę brak jakichkolwiek technicznych, osobowych lub funkcjonalnych przeciwwskazań do wykorzystania powyższego elementu konstrukcyjnego jako garażu".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00