Wyrok WSA w Lublinie z dnia 12 kwietnia 2017 r., sygn. II SA/Lu 27/17
Zagospodarowanie przestrzenne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska, Sędziowie Sędzia WSA Jacek Czaja, Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz (sprawozdawca), Protokolant Starszy inspektor sądowy Jolanta Sikora, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 12 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi H.P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] r. nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz H. P. kwotę 980 (dziewięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] listopada 2016 r., znak: [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. w związku z art. 59 ust. 1 i art. 61 ust. 1 pkt 1 - 5 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2016 r. poz. 778 ze zm., dalej jako u.p.z.p.) oraz § 3 ust. 1 i § 9 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. Nr 164, poz. 1588) po rozpoznaniu odwołania H. P., Samorządowe Kolegium Odwoławcze w L. utrzymało w mocy decyzję nr [...] wydaną z upoważnienia Prezydenta Miasta L. przez Zastępcę Dyrektora Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta L. w dniu [...] sierpnia 2016 r., znak: [...] ustalającą warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie ogrodzenia przy granicy z działką nr [...] na działce oznaczonej numerem ewidencyjnym [...], położonej przy ul. [...]; pas drogowy - działki nr [...] i [...].
Powyższa decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
W toku postępowania organ pierwszej instancji ustalił, że wniosek o ustalenie warunków zabudowy został wniesiony w celu legalizacji ogrodzenia wzniesionego między działkami o numerach: [...] i [...] bez wymaganego prawem zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Organ ustalił warunki zabudowy tego ogrodzenia w ten sposób, że określił, iż jego wysokość przekroczy 2,2 m, nie więcej jednak niż 2,46 m, obsługę komunikacyjną terenu inwestycji organ ustalił od ul. [...] (drogi gminnej) na dotychczasowych zasadach, co - jak podniósł - zwalnia od określenia obsługi parkowania samochodów osobowych na działce.