Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 22 marca 2017 r., sygn. III SA/Łd 1026/16

Inspekcja sanitarna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Irena Krzemieniewska Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski Protokolant asystent sędziego Agata Brolik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 marca 2017 r. sprawy ze skargi A Spółki akcyjnej z siedzibą w T. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia choroby zawodowej pod postacią astmy oskrzelowej u T. J. oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia (...) znak (...) Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Ł. działając na podstawie art. 12 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (tj. Dz. U. z 2015 r. poz. 1412, ze zm.), art. 2351 i art. 2352 Kodeksu pracy z dnia 26.06.1974 r. (t.j. Dz. U z 2014 r. poz. 1502 ze zm. i rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30.06.2009 r. w sprawie chorób zawodowych (t.j. Dz. U. 2013 r., poz. 1367, oraz art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. , po rozpatrzeniu odwołania Ax S.A. w T. od decyzji nr (...) Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w P. z dnia (...) stwierdzającej chorobę zawodową pod postacią astmy oskrzelowej u T. J., utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W niniejszej sprawie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w P., decyzją nr (...) z dnia (...) stwierdził chorobę zawodową pod postacią astmy oskrzelowej u T. J..

Od tej decyzji pismem z dnia 23 sierpnia 2016 r. odwołała się skarżąca Spółka, nie zgadzając się z jej treścią, wnosząc o ponowne rzetelne przeprowadzenie rozpoznania zachorowalności na astmę oskrzelową u T. J. wraz z przeprowadzeniem badań na inne potencjalne czynniki mogące doprowadzić do wystąpienia astmy oskrzelowej, które stanowią prawdziwą przyczyną jej zachorowalności. Jako podstawę wniesienia odwołania pracodawca wskazał brak występowania narażenia zawodowego na czynniki środowiska pracy z powodu braku przekroczeń normatywów higienicznych dla pyłu cementu i związków chromu, długoletni okres ujawnienia się tej choroby, która według niego ma podłoże pozazawodowe (prowadzenie gospodarstwa rolnego), a także brak spełnienia definicji choroby zawodowej, ponieważ odniesiono się wyłącznie do jednego alergenu tzn. chromu występującego w śladowych ilościach w cemencie. Ponadto pracodawca m.in. wskazał na brak zachorowalności na choroby zawodowe w przemyśle cementowym oraz potencjalne źródła narażenia na chrom podczas kontaktu niezawodowego w tym występujące w prowadzonym przez T. J.gospodarstwie rolnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00